Close

27. 6. 2019

Autopůjčovny v Praze zlevňují

Po dlouhých letech se i do cen v autopůjčovnách promítl konkurenční boj, tím pádem autopůjčovny zlevňují. V posledních letech se po neuvěřitelné produkci automobilek na celém světě hromadí auta, která jsou nevyužitá. Automobilky tlačí na dealery, aby odebíraly z výrobních linek nová auta. Dealeři ovšem musí držet cenu a tak jsou někdy v bezvýchodné situaci, protože se jim auta hromadí na skladě.

Je až s podivem, kam se všechna vyrobená auta dávají. Prodeje rostou, parkovacích ploch je ovšem již nyní nedostatek. Všechna města jsou auty doslova zaplavena a akce modrých a fialových zón jsou na denním pořádku. Vetšinou z toho mají slušný profit i města, jelikož výběr pokut je pro ně jednoduchým zlatým dolem od doby, kdy byla zavedena odpovědnost provozovatele za dopravní přestupky.

Auta carsharingu blokují parkovací místa

parkovací automat

Určitě se nešrotuje stejné množství aut, která se dostávají nově do provozu. Některé bohaté firmy nakoupily automobily a pod rouškou carsharingu provozují autopůjčovnu bez obsluhy. Přesvědčily představitele města, že jejich auta sníží počet aut zaparkovaných na území Prahy. Dle jejich prognózy se bude jedno auto dělit mezi více zákazníků.

Teorie je to zajímavá, praxe je určitě odlišná. Stejný způsob totiž funguje v každé autopůjčovně v Praze. Carsharingové firmy ovšem motivovalo parkování v modrých zónách za nicotný poplatek, a tak vymyslely tento příběh. Jejich auta, která jsou po Praze rozeseta, v současnosti blokují více jak tisíc parkovacích míst rezidentům.

Přesvědčovací metody na Magistrátu zabraly, otázkou zůstává, zdali je to výhodné i pro lidi, kteří si auto u carsharingu pronajmou. V době nájmu totiž v modrých zónách parkovat nesmí a musí za parkování platit stejně jako přespolní řidiči. V naší autopůjčovně disponujeme několika vozy s parkovací kartou pro Prahu 2. V případě zájmu se můžete na tuto možnost informovat na našem e-mailu.

V autopůjčovně s parkovací kartou

parkovací karta

Pokud potřebujete auto s parkovací kartou pro vaší městskou část, můžete si jej u nás pronajmout a kartu společně vyřídíme. Podmínkou je trvalý pobyt ve vaší městské části a neaktivní parkovací karta. Jedná se zejména o případy, kdy máte auto v autoservisu nebo si chcete auto pronajmout na delší dobu, např při čekání na nový vůz.

Vzniklo mnoho nových autopůjčoven, které s vidinou snadného zisku nakoupily plno nových automobilů. Konkurenční boj většinou probíhá v podobě snížení ceny a přetažení klientů. Dobrá zpráva pro klienty autopůjčoven je to, že ceny klesají i přes to, že vše zdražuje. Počet zákazníků je ovšem v této oblasti dlouhodobě stabilní, takže někdo musí držet černého Petra. A to se nikomu nechce. Autopůjčovny začaly zlevňovat, aby si udržely klienty. Teď záleží na tom, kdo to déle vydrží.

Stojící auto jsou náklady

Kdo nepronajímá prodělává. Každé auto, které není pronajato stojí na amortizace jeho majitele cca 100 Kč denně. Když k tomu připočteme pojistky, propagaci, servisní prohlídky, parkovné, mzdy, DPH, nájmy, poplatky za radia a ostatní náklady, zjistíme, že je třeba utržit na jednom autě alespoň cca 7 000 Kč měsíčně, abychom zůstaly na nule.