Close

29. 9. 2017

Škoda Karoq

V květnu 2017 byla poprvé veřejně představena nová Škoda Karoq. Nahrazuje úspěšný model Škoda Yeti, který byl prvním SUV, který automobilka začala v roce 2009 vyrábět. Yeti je sice o trošku menší terénní auto, než má většina konkurentů, ale jinak je v něm příjemné svezení. Stejně jezdí tyto auta po normálních silnicích a do opravdového terénu se jich vydá minimální množství. Změna názvu auta je odůvodněna sjednocením jmen těchto terénních vozidel. Jsou sice zatím jen dvě, tím první byla nedávno uvedená do provozu Škoda Kodiaq. Ten na první pohled vypadá jako větší bratr Karoqu. Karoq se stává identický dvojčetem Seatu Ateca a jeho cena bude pravděpodobně obdobná. Dá se předpokládat, že bude začínat lehce pod hranicí 500 000 Kč. V tomto světle je zřejmé, proč byla ukončena výroba Yetiho a nehrazena Karoqem. Za prvé jsou výrobní kapacity přeci jen omezené, proto také automobilka nedávno oznámila, že bude vyřazovat z výroby i Škodu Fabii kombi a Škodu Rapid liftback. Za druhé může základní cena tohoto menšího SUV bez odporu poskočit rovnou o 100 000 Kč. Pokud by omladila Yetiho, měla by s prodeji po skokovém zvýšení ceny potíže.

V PRODEJI OD ŘIJNA 2017

K mání bude tento vůz v říjnu roku 2017. Obliba škodováckých SUV je zřejmá, jelikož pro rok 2017 je Kodiaq uvedený na trh začátkem roku 2017 vyprodaný. Objednat si ho můžete v současnosti (květen 2017) až na první čtvrtletí roku 2018. A to se nejedná o žádné laciné vozítko. Nejlevnější verzi lze pořídit za 680 000 Kč. Dá se tedy přepokládat, že o jeho mladšího bratra Karoqa bude ještě větší zájem. Autopůjčovna Praha má ve svém vozovém parku Škodu Yeti s automatickou převodovkou a jelikož je toto auto u našich zákazníků velice oblíbené, určitě v budoucnu v naší nabídce nového Karoqa také najdete.

MOTORY A SPOTŘEBA

Karoq bude o pár centimetrů větší než Yeti. Moderní technologie se nevyhýbají ani automobilovému průmyslu, a tak je jasné, že nám do výbavy přibyde zase nějaká příjemná nová vychytávka. Těch novinek je tolik, že je běžný motorista ani nestačí sledovat. Některé jsou příjemné, některé trošku otravují jako například systém start-stop. Pokud se jedná o novinky většinou si je budeme muset dokoupit a jsou k dispozici až u dražších výbav. To, co nás hodně zajímá jsou motory a spotřeba. Základním motorem bude tříválcový motor 1,0 TSI, který pronikl již snad do všech modelů Škodovky kromě Kodiaqu. Jeho výkon ovšem neodpovídá obsahu a pyšní se 81 Kw, což je slušné na tisícovku. Dalším benzínovým motorem je 1,5 TSI s výkonem 110 Kw. Naftové motory zastupuje 1,6 TDI a 2,0 TDI. U dieslových motorů je udávaná spotřeba 4,5 litrů na 100 kilometrů, což je krásné, pokud to v reálu bude pravda. Poslední dobou jsou totiž údaje o spotřebě ve velkém technickém průkazu trošku nižší než pak natankujeme u čerpací stanice.