Close

22. 8. 2017

Automobilky zdražují

Pokud bychom měli ceny nových vozů posuzovat podle reklam v televizi, časopisech či novinách určitě bychom tvrdili, že se výrobci mezi sebou perou o zákazníky, a proto se snaží různými akcemi a slevami prodávat svoje auta na hranici ziskovosti. Dnešní reklamní kampaně už nejsou jen připomenutí toho, že bychom si měli něco koupit. Reklama se v současnosti snaží navodit iluzi o tom, že inzerované zboží je nejlepší ze všech, nezbytně nutné pro váš život. Pokud si věc koupíte, budete mít šťastnější život, všichni vám budou závidět, vaše problémy budou vyřešeny. Tolik šťastných lidí jako v reklamě jsem v reálu nikdy neviděl.

graf

Je zajímavé, že automobilů se vyrábí čím dál více, což by mělo logicky tlačit jejich ceny dolů. Opak je ovšem pravdou. Výrobci levná auta prostě neprodávají. Zákazníci tlačí na co nejlepší výbavu, aby si auto za své peníze pěkně užili, tím pádem se tak zvaná holátka (auta bez výbavy), už prakticky nevyrábí. Ještě nedávno jsme mohli narazit na nové auto, které nemělo autorádio, okna se stahovala kličkou a klimatizace byla jen za příplatek. Tyto doby jsou pryč a standardem jsou výbavy, které v minulosti byly brány jako střed. Cenu aut také zvyšují předpisy, které musí automobilky splňovat v oblasti bezpečnosti a emisí.

PŘEDPISY A NORMY JSOU TVRDÉ

Tyto normy běžného zákazníka nezajímají a možná by se bez různých ABS, ASR, ESP, start-stop, front asistent systémů obešel, bohužel vlády států se snaží o to, aby byla zajištěna bezpečnost obyvatel, takže bez těchto prvků nelze nové vozy prodávat. Tyto moderní technologie v autech ovšem zvyšují jeho cenu. V neposlední řadě roste také cena práce. Když vezmeme v potaz výše zmíněné, tak nám z toho vyjde zvýšení cen nových aut. Konkurenční bitva na druhou stranu tlačí na zlevnění, které se ovšem nekoná. Lidem se v současnosti daří, utrácejí jako o závod, takže není důvod jim nadbíhat nízkou cenou.

V naší autopůjčovně v Praze držíme ceny pronájmů již několik let na stejné úrovni. Cenová politika je dána dlouhodobě. Cílem je spokojený zákazník v oblasti obchodu a přiměřený zisk v oblasti ekonomiky firmy. Pravděpodobně se toto daří, jelikož jsme na trhu již čtrnáctým rokem. V průběhu let jsme zaregistrovali mnoho firem, které vstoupily na trh autopůjčoven, a které časem také zmizely. Samozřejmě, že jsou zde společnosti – konkurenti, kteří dlouhodobě operují na trhu půjčování aut. Tato konkurence pro nás není nic nepřátelského a čerpáme u nich inspiraci ke zlepšení naší práce.