Close

30. 10. 2018

Praze chybí parkoviště

parkoviště

Nevětší vytlačovací akce v Praze dostává neuvěřitelné rozměry. Jedna pražská část za druhou maluje modré čáry na ulice, aby vytlačily všechny auta, která nepatří rezidentům někam pryč. Potíž je v tom, že Magistrát Prahy nemá úplně jasno v tom, kam se mají tyto auta vytlačit. Většině normálních lidí je jasné, že auta nerezidentů nejezdí po Praze kvůli tomu, že se doma nudí. Většinou zde vydělávají nebo utrácejí peníze, takže se těžko mohou jen tak vypařit po zavedení modrých zón.

Velice jednoduchý plán, který se ovšem těžko realizuje, je vybudovat parkovací místa pro nerezidenty s rozumnou výší parkovného. Těžko budu odkládat auto na parkoviště, kde budu platit 40 Kč/hodina. Při průměrné výši dnešních mezd, by mi toho totiž moc nezbylo. Dobrým řešením jsou parkoviště P+R. Jsou na různých místech po Praze a za celodenní parkování zde utratíte 20 Kč. Podmínkou je koupě jízdenky MHD. Ten, kdo vlastní Lítačku si samozřejmě jízdenku kupovat nemusí. Parkoviště jsou otevřena od 4:00 do 1:00 hodin. Pokud zde necháte auto přes noc, musíte si připlatit 100 Kč.

Co jsem si všiml, tak do výstavby různých lokálních parkovišťátek se pustila zodpovědně Praha 10, která zóny nezavedla. Tím by se měly inspirovat ostatní radnice, které to udělaly obráceně. Nejdříve zakázaly vjezd skoro všem a pak začaly přemýšlet, kde by pro ostatní vybudovaly nějaký ten parking. Je jasné, že v centru Prahy asi žádná láce za parkování nebude. V širším centru by se ovšem nějaké plochy, kde by se dalo za rozumný peníz parkovat určitě našly. Magistrát v současné době tipuje různé oblasti, kde by se daly parkoviště zřídit. Tato akce měla být ovšem již dávno ukončena.

parkovací automat

Nový systém kontroly oprávnění parkovat v modrých, oranžových a zelených zónách je minimálně podivný. Po ulicích projíždí auto s kamerami na střeše, kontroluje, zdali máte oprávnění v zóně parkovat. Jelikož je tam oficiálně povoleno zastavit na 3 minuty (Pouze na modrých zónách. Tam, kde jsou parkovací automaty podle úředníka nesmíte před zaplacením ani zastavit, jinak vás čeká pokuta), jede v závěsu cca 10 – 15 minut další auto s kamerami, aby hříšníka dorazil, pokud mezitím neodjel. Na tyto elektronické policajtíky stačí jednoduchý trik a parkujete v modré zóně zdarma. Bohužel se na to nedá spoléhat, jelikož rozdávání pokut strážníky Městské policie je jejich nejoblíbenější činnost. Takže pěšáci z ulic jen tak nezmizí. Příjmy z parkování v Praze musí být v řádech milionů a není zatím jasné, kde tyto peníze končí. Nasypou se totiž do rozpočtu a peníze se využijí klidně na něco jiného. Na dotované parkoviště by to určitě vyneslo bez problému. Jenže plochy v Praze se dost dobře prodávají, takže není důvod z nich dělat parkoviště pro přespolní.