Close

16. 3. 2017

Parkovací zóny 2018 v Praze

Pravidla jsou složitá

Parkování nejen v Praze je problém, to asi ví každý motorista a ani nemusí do hlavního města přijet. Automobilky se předhánějí, kdo vyrobí více aut, ale o jejich zaparkování se musí postarat majitel. A majitel tento servis požaduje po místním úřadu. Ten ovšem není všemocný čaroděj a neumí nafouknout naši planetu, aby vytvořil parkovací místa pro majitele nových automobilů. Tak vzniká problém a ten je takřka neřešitelný. Receptem měly být parkovací zóny, které jsou spuštěny v Praze 1, 2, 3, 5, 6, 7 a 8. To by nebylo nic neobvyklého, pokud chce v těchto částech někdo zaparkovat, musí zaplatit. Velice nešťastné je celkové řešení tohoto systému.

Jako velký organizátor této hry vystupuje Magistrát hlavního města, ten se chová jako šedá eminence akce. Obvodům dává rádoby volnou ruku v nastavení pravidel placených zón, ve finále má ovšem právo veta. Tím se nám v Praze vytvořily různé kombinace podmínek parkování, v kterých se pomalu nevyzná ani jejich tvůrce. Máme zde různobarevné zóny, které nemají jednotná pravidla. Máme zde i různé typy parkovacích automatů. U těch složitějších by byla potřeba určitá příručka, aby bylo pro motoristu zaplacení parkovného jednoduché a rychlé, což se při pohledu na ovládací panel automatu příliš nedaří. Připomíná spíše palubní desku moderního letadla. Pokud si půjčíte automobil v naší autopůjčovně v Praze, je vám u některých vozidel k dispozici parkovací karta pro Prahu 2.

PRAHA 3 A 7 DO 1. 2. 2018 POSTARU

značka

Slovo postaru asi stejně nikomu nic neřekne, jelikož tento systém málokdo stihl vstřebat a zvyknout si na něj. Staré zůstaly parkovací automaty, které jsou jednoduché a nemusí se do nich zadávat registrační značka, lístek si z automatu vemete a dáte za okno. Staré také zůstaly oranžové zóny, které v nových zónách nahradily fialové. Také v těchto oblastech neprojíždí auto s kamerami na střeše. To kontroluje registrační značky aut a porovnává s tím, kdo má zaplaceno a kdo ne. Následuje samozřejmě pokuta. To v těchto starých zónách ještě není. Dostanete zde klasicky lísteček s pokutou za stěrač. V nových zónách ani nevíte, že jste k pokutě přišli. To vás překvapí, až když si dojdete na poštu pro obsílku. Staré zóny se ovšem od 1. 2. 2018 změní na nové zóny. Tyto pravidla dělají vrásky na čele nejen obyčejným lidem, ale i provozovatelům autopůjčoven v Praze.

STÁLE NEJEDNOTNÁ PRAVIDLA

Výraz provozní doba parkovacích zón jsem dlouho nemohl pochopit. Jestli mají zóny otevřeno „od do““ nebo co to jako má znamenat. Na oficiálních stránkách k zónám „Parkuj v klidu“ je uveden tento nesmysl:
Základní provozní doba parkovací zóny je od 8:00 hodin ráno do 20:00 hodin večer, ale může se měnit v závislosti na potřebách jednotlivých lokalit a městských částí. Mimo základní provozní dobu není parkování v modré zóně regulováno.

I když trochu znám systém parkovacích zón v Praze, tak přesto je pro mě tato definice naprosto zmatečná a nic neříkající. Na jednu stranu tvrdí, že platit se musí od 8:00 do 20:00 (kdy je otevřeno :-)), hned na to tvrdí, že to vůbec nemusí být pravda. U nás před barákem na Praze 2 můžete v modré zóně stát zadarmo pouze dvě hodiny po ránu od 6:00 do 8:00 (to platí každý den včetně víkendů). Za rohem je fialová zóna a v té můžete zaparkovat zdarma večer od 20:00 do 8:00 (o víkendu můžete zdarma parkovat celý den). Za druhým rohem je také fialová zóna, na které můžete zdarma parkovat jen o víkendu, v týdnu musíte platit i v noci. A to jsem prozkoumal jen pár bloků okolo svého domu. Další pátrání v širším okolí a jiných městských částech jsem zvrhl, jelikož jsem si jistý, že za pár měsíců bude všechno jinak. Některé autopůjčovny v Praze vyrazily do boje pod rouškou carsharingu a snaží se o to, aby měly v zónách svoje auta zaparkovaná zdarma.

PLATBA MOBILEM V ZÓNÁCH V PRAZE

Kdo jezdí často po Praze a využívá parkovací zóny, může parkovné zaplatit pomocí mobilu přes webové stránky, platba přes mobil. Částka se vám nestrhne telefonního kreditu, musíte mít nastavenou kreditní kartu nebo kartu CCS. Při zaplacení budete muset také znát registrační značku vašeho vozu a označení úseku, kde chcete parkovat (např. P6-1234).