Close

29. 5. 2018

Hybridní automobily

hybrid

V současné době zatím elektromobily nemají příliš velký dojezd, takže se za plno peněz, které za ně utratíme, musíme strachovat, zdali nezůstaneme někde viset s vybitými baterkami. Mezičlánkem mezi elektromobily a auty se spalovacími či vznětovými motory jsou hybridní vozy. Tyto vozidla jezdí jak na benzín, tak na elektřinu. Jedná se o velice důmyslnou spolupráci obou pohonů. Není to tak, že pokud vám dojde energie z baterie, přepnete na benzínový motor a jedete dál k nejbližší zásuvce. Auto je poháněno z baterií v určitých zátěžových situacích, například při rozjezdu, následně se automaticky přepne na klasický pohon. Baterie se nabíjejí při brždění vozidla, jelikož jejich dojezd je jen pár kilometrů. To ovšem jako řidič vůbec nemusíte řešit, protože při jejich vybití je v záloze klasický motor. Výhodou hybridního auta je jeho nízká spotřeba.

HYBRIDNÍ PLUG-IN VOZIDLA

Tyto vozy mají oproti klasickým hybridům také zásuvku pro nabíjení baterií a dojezd na akumulátory je u nich o něco vyšší. Jedná se o jakousi přípravu na elektrovozidla. V blízké budoucnosti se dá předpokládat, že inženýři vyvinou takové baterie, které budou schopny pohánět vozidlo o něco déle, než je současných maximálních cca 500 km, s jimiž se chlubí některé automobilky. To by mi bohužel nevystačilo na klidný výlet na Moravu a zpět. Přijatelné číslo by pro mě bylo přibližně 1000 kilometrů bez dobíjení. Některé firmy spustily autopůjčovny s elektromobily, zájem o tyto služby má ovšem spíše ráz zvědavosti a testování. Pro klasického zákazníka autopůjčovny v Praze je tato služba spíše problémem než přínosem. Většina aut má dojezd cca 150 kilometrů, což je proklatě málo. Když už si pronajmete Teslu s dojezdem 400 km, tak se na nájemném v autopůjčovně nedoplatíte.

DOBÍJENÍ ELEKTROMOBILŮ

Také s dobíjením je zatím trošku potíž. Elektromobily lze nabíjet z klasické zásuvky. Toto nabíjení je ovšem podstatně delší než ze speciálních zásuvek. Ty nabíjí baterie až šestkrát rychleji. Stejně vás to ovšem dosti zdrží. Ani argument, že jste šetrní k životnímu prostředí či nízká cena za jeden kilometr, vás nepřesvědčí. Nízkou cenu spotřeby kompenzuje totiž vysoká pořizovací cena elektromobilu a následné starosti s dobíjením.

ELEKTROMOBILY MAJÍ BUDOUCNOST

elektromobil

Všechny automobilky se již intenzivně věnují vývoji elektromobilů, jelikož budoucnost jim bude určitě patřit. V současnosti se elektromobily asi nejvíce zaobírá automobilka Toyota. Ta se chlubí tím, že se elektrickému pohonu věnuje již 20 let. Mezi její nejznámější hybridní a elektrický vůz patří Toyota Prius. Cena je bohužel stále realtivně vysoká. Starosti s dobíjením jsou pravděpodobně ještě větší překážkou pro vážné zájemce o koupi tohoto ekologického vozu. Kdo hodně vydělává, nemá čas stále hlídat, zdali je jeho auto nabité a kolik mu zbývá kilometrů do úplného vybití. Naše autopůjčovna v Prazezatím o koupi elektrovozidel neuvažuje z výše zmíněných důvodů. Přeci jen čerpací stanice je na každém rohu a dojezd automobilů s klasickými motory je o hodně vyšší, takže se můžeme věnovat příjemnějším záležitostem.