Close

22. 8. 2018

Rozebrání klíče Octavia II a Fabia II

Novější klíčky na Škoda Octavia II či Škoda Fabia II již nejdou lehce rozebrat, tak jako to šlo u starších ovladačů s vystřelovacím klíčem. Nevím, kdy nastala změna, ale v naší autopůjčovně máme tyto novější ovladače u aut minimálně od roku výroby 2011. Pokud chcete rozebrat starší ovladač, stačí do něj zapíchnout uprostřed šroubovák a on se pěkně rozpůlí. Uvnitř najdete baterii, kterou jednoduše vyměníte. Tyto ovladače mají uvnitř nesmrtelné baterie, takže výměna originální baterie přichází až po dlouhých letech. Nepamatuji se, že bych v autopůjčovně do cca 6 let stáří aut někdy tuto baterii měnil. To v nových ovladačích ke Škodě Octavii III jsem je měnil již po roce. Naštěstí je baterka lehce přístupná a návod na výměnu je krátký. Pokud chcete rozebírat starší ovladač dále a dostat se tak k čipu imobilizéru nebo elektronice uvnitř, musíte odstranit znáček Škoda. Pod ním je malý šroubek, který drží ovladač u sebe. Po jeho vyšroubování jste uvnitř. Většinou znáček zničíte, takže si musíte pořídit nový.

U novějšího modelu dálkového ovladače, ovšem všechny dřívější návody selhávají. Určitě se nemusíte dobývat pod znáček, tam žádný šroubek není. K baterii se dostanete jednoduše, stačí jen rukou zapáčit na spodku zadní strany a ta lehce odskočí. Další rozebírání klíčku už je ovšem bez poškození klíče nemožné. Jelikož nám v autopůjčovně přestalo u jednoho tohoto ovladače fungovat zamykání a mikrospínač prostě nespínal, jal jsem se prozkoumat útroby dálky, abych zjistil, kde je problém.

dálkové ovládání
dálkové ovládání

Důvodem nerozebíratelnosti dálkového ovladače může být pravděpodobně snaha koncernu o ukončení různých pokoutných prodejů těchto klíčů a čipů imobilizérů. Je to jen má domněnka, ale možná se snaží zabránit zlodějíčkům odcizovat za pomocí těchto dílů jejich vozidla. Jak jsme se přesvědčili u nás v autopůjčovně, tak klíček na Octavii III vám vyrobí a přizpůsobí už jen v autorizovaném servisu. A cena není nijak závratná, komplet se vším všudy to stálo 2 500 Kč (záleží ovšem na konkrétním voze, cena se pohybuje od 1500 – 4000 Kč).

VŠE BLOKUJE KOVOVÁ OSIČKA

dálkové ovládání

Novější klíč nejde rozebrat, jelikož ze strany je zasunuta viditelná kovová osička, která nejde vyndat. Pokud by se vyndala, klíč by rozebrat šel. Nenapadá mě žádný rozumný postup,jak ji odstranit, dovnitř zasunout určitě nejde a k vytažení ven ji není za co chytit. Možná na to nějaký fígl je, já jsem na něj nepřišel. Různými plochými šroubováky jsem objezdil klíč dokola, ale ten se stále nechtěl rozpůlit. Pak jsem už přidal sílu a dálka povolila, povolil ovšem nadobro i kousek plastíku, naštěstí z boku. Když zlobivou osičku vyndáte z klíčku, jde opět nacvakat dálkové ovládání do původního tvaru. Mezitím jsem si opravil tlačítko, které začalo opět fungovat. Stačilo mi k tomu kousek špejle :-). Klíč ovšem po mém zákroku vypadá, jako by ho okousal křeček. To nám ovšem nevadí, jelikož se jedná o klíč náhradní a je uschován v kanceláři autopůjčovny. Lepší okousaný funkční klíč, než utratit cca 2500 Kč za nový klíč. Prohazování čipu imobilizeru či výměna tlačítek je bohužel u těchto modelů pravděpodobně minulostí.