Close

15. 6. 2018

Radarový detektor

Jak se vyhnout pokutám, řešením může být radarový detektor

I ten nejopatrnější řidič může ve chvíli nepozornosti sešlápnout plyn trochu důrazněji a překročit povolenou rychlost. Poté mu do schránky přijde inkriminovaná obálka s výzvou k zaplacení tučné pokuty. Z toho důvodu řada řidičů používá radarový detektor, který je na výskyt přístrojů k měření rychlosti včas upozorní.

Odborníci z portálu Netfinance.cz, který se specializuje na srovnání cen autopojištění, však upozorňují na jednu důležitou skutečnost. Česká legislativa umožňuje použití pouze radarových detektorů (tzn. přístrojů na detekci radarů v okolí), nikoliv antiradarů (přístrojů, které ovlivňují či znemožňují funkci policejních radarů).

JAK FUNGUJÍ RADAROVÉ DETEKTORY

Hlavní podstata radarového detektoru je vyhledání policejních radarů v okolí a upozornění řidiče, aby měl šanci zpomalit a chovat se před kamerou jako „vzorný občan.“ Existují dva typy radarových detektorů. Řidič může zvolit přenosný detektor, který je možné do auta namontovat. Jeho výhodou je možnost použití do více vozů – zařízení tudíž můžete libovolně odmontovat a zapůjčit třeba manželce či kamarádovi. Plusem je rovněž nižší cena – pořídíte jej už od několika tisíc korun. Detektor je v automobilu umístěn většinou vpředu na skle a jeho instalace bývá velmi jednoduchá.

radarový detektor

Dalším typem zařízení jsou pevné detektory. Jejich předností je vyšší citlivost než u přenosných detektorů, stejně jako včasnější varování. Nevýhodou je vyšší cena, která může dosahovat desítek tisíc korun. Levnější variantou můžou být speciální aplikace do telefonu, které obsahují databázi radarů. Na internetu je možno mnohé z nich stáhnout zdarma. Nedisponují sice takovými kvalitami, jako výš zmíněné přístroje, přesto můžou poskytnout určitý stupeň ochrany. Vyzkoušet můžete například Policejní radary Česko či Rychlostní radary.

Tip: Sjednejte si levnější povinné ručení online na
https://www.netfinance.cz/povinne-ruceni/

MOŽNÁ ÚSKALÍ TÉTO METODY

Je sice užitečné vyhnout se případným pokutám, ovšem nevýhodou může být vyšší pravděpodobnost nehody. Řidič kvůli tomu, že policejní radary jej nemůžou dostihnout může ztrácet opatrnost a mimo měřené úseky jezdit nebezpečnou rychlostí. Dalším rizikem jsou cesty do zahraničí. Legislativní nezávadnost těchto radarů v Česku nemusí znamenat, že jsou povoleny i jinde ve světě. V přehledné tabulce uvádíme seznam zahraničních destinací a jejich postojů k detektorovým radarům.

ZeměOtázka legality
ChorvatskoZákazáno
BulharskoLegální
ItálieZakázáno
RakouskoZakázáno
NěmeckoZakázáno
SlovinskoLegální
ŘeckoZakázáno

Přečtěte si také: Jak vyzrát na mikrospánek?V roce 2018 můžete ušetřit až 62 % z ceny za povinné ručení