Close

29. 8. 2018

Index rychlosti pneumatik

Pokud potřebujete na svůj automobil nové pneumatiky a nevíte jaké by měly mít pneumatiky parametry, nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je otevřít velký technický průkaz a z něj to vyčíst. Pokud si koupíte totožné pneumatiky, které máte nasazeny na autě, může se stát, že sáhnete vedle, pokud si předchozí majitel se všemi minimálními požadavky na pneumatiku pro vaše auto nelámal hlavu. V technickém průkazu máte jasně definovány všechny přípustné rozměry pneumatik a ráfků. Nic jiného na autě nesmí být. Pokud budete účastníkem dopravní nehody, můžete mít problém s dopravní policií a následně s pojišťovnou, která může na základě toho pokrátit pojistné plnění. Pokutu od policie můžete dostat bez debat. U kráceného pojistného plnění by měl být prokázán vliv pneumatik na způsobenou škodu, což je spíše teorie. Ale jelikož jsou pojišťovny obyčejné soukromé firmy, určitě není radno je tímto způsobem dráždit a dávat jim šanci vás obrat o nějakou tu korunu. Doporučené rozměry pneumatik mají svůj význam a není dobré tyto věci podceňovat. Horší variantou je samozřejmě nedodržení minimálního vzorku pneumatik, tam již riskujete i svoje bezpečí a zdraví. Takové vozidlo může policista okamžitě odstavit z provozu, jelikož ani nemusí nahlížet do technického průkazu. 

RYCHLOSTNÍ INDEX

Jednou z položek uvedenou na pneumatice je rychlostní index. Udává, jakou rychlost konkrétní pneumatika snese. Pneumatiky, které snesou vyšší rychlost se tolik nezahřívají a mají vždy o trochu tužší směs. Na pohled není nic poznat a ani jízdní vlastnost nejsou rozdílné při standardní jízdě. Většina současných automobilů má stejně doporučené rychlostní indexy okolo 170 – 200 km/hod., takže je jasné, že tato část je pro většinu řidičů pouze teorie. Podle všeho budou tyto poddimenzované, aby výrobci byli v klidu a určitě se žádná pneumatika při překročení povolené rychlosti nerozpadne. To už se dřív rozmlátíte sami o svodidla, nebo najedete na nějaký předmět a pneumatika se vám roztrhne v důsledku tohoto nárazu. Znám případ, roztržené reklamované pneumatiky, který nebyla firmou Michelin uznána. Těžko se z kousků pneumatiky určuje, co bylo prvotní příčinou zničení. Ve finále dostanete pokutu za překročení maximálně povolené rychlosti.

ZIMNÍ PNEUMATIKY MOHOU MÍT NIŽŠÍ INDEX

rozměr pneumatik

V zimě jsou u nás povinné zimní pneumatiky. Jelikož se některé zimní pneumatiky nevyrábějí ve všech rychlostních indexech, povoluje zákon o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, aby v zimním období byly na automobilu pneumatiky s nižším rychlostním indexem, než který je uveden v technické průkazu. Tato informace by měla být uvedena v zorném poli řidiče. Takže si na palubní desku můžete nalepit samolepku, kde bude napsáno: „Na autě jsou pneumatiky s rychlostním indexem S (180 km/hod.)“ a máte splněny formality. Některé automobily s palubním počítačem, mají v nabídce zobrazení této informace. Lépe řečeno, nastavíte si, při jaké rychlosti vás na toto počítač upozorní. Ale jak říkám, v České republice, kde je povolena maximální rychlost 130 km/hod., je tato diskuze bezpředmětná.