Close

5. 4. 2018

Havarijní pojištění

nehoda

Každý motorista má povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu, takzvané povinné ručení. Tato pojistka kryje škody, které způsobíte vlastním automobilem. Když někomu zničíte auto, rozbijete plot nebo někoho zraníte, pojišťovna to za vás z tohoto pojištění uhradí. Postih za to, že někoho zraníte ovšem bude mít dohru ve správním řízení, i když jste měli platný řidičský průkaz a řídili střízliví. Za nehodu se zraněním můžete vyfasovat tučnou pokut, současně přijít o řidičák nebo se dostat až k soudu. Vždy záleží na způsobených následcích zraněných osob. Pokud jezdíte často nebo se obáváte o svůj vůz, že vám ho někdo ukradne, je vhodné uzavřít havarijní pojištění. Jeho cena není zas tak závratná a při jakékoli škodě na vašem automobilu nebo jeho odcizení, vám pojišťovna vyplatí alespoň nějakou kompenzaci. Její výše závisí na sjednané spoluúčasti a dalších faktorech. Například autopůjčovny, taxikáři či autoškoly si připlatí.

VÝŠE SPOLUÚČASTI

Výše spoluúčasti znamená, jak vysokou částkou se budete podílet na způsobené škodě. Většinou si můžete vybrat z 10%, 5% a 1% spoluúčasti. U těchto procentních sazeb je dodatek „minimálně 10 000 Kč“ u nejvyšší spoluúčasti. To znamená, že při poškození neplatíte vždy jen 10 %, ale při meších škodách prvních 10 000 Kč škody a při škodě nad 100 000 Kč právě těch zmíněných 10 %. Pokud tedy bude škoda 5 000 Kč, tak ji zaplatíte celou, při škodě 55 000 Kč, platíte 10 000 Kč, a při škodě 150 000 Kč, platíte 15 000 Kč ze svého. Obdobně se spoluúčast vypočítává i v ostatních sazbách.

Čím vyšší máte sjednanou spoluúčast, tím nižší je pojistné, jelikož pojišťovna nebude vyplácet tak vysokou částku, když se něco stane. Někteří klienti autopůjčoven v Praze vyžadují připojištění na nulovou spoluúčast při poškození vozidla. To ovšem pojišťovny standardně nenabízejí a pokud na to autopůjčovna kývne, veškerá rizika bere na sebe. Může se tedy stát, že jednodenní pronájem při tržbě cca 500 Kč se autopůjčovně změní rázem na prodělek okolo 25 000 Kč, pokud dojde k totální škodě na vozidle. U nás tuto nulovou spoluúčast mohou získat pouze ověření klienti autopůjčovny, většinou se jedná o stálé zákazníky. Viděl jsem nabídku havarijního pojištění od jedné pojišťovny s nulovou spoluúčastí, ta se ovšem vztahovala pouze na některá rizika, např. odcizení vozu, zničení vozu zvířetem apod. Na klasickou havárii nulovou spoluúčast pravděpodobně nikde nezískáte.