Close

28. 2. 2018

Elektromobily v autopůjčovnách

Pokud vás láká si vyzkoušet elektromobil, určitě jste pomysleli na to, že si ho půjčíte v nějaké autopůjčovně. Většinou si auto z půjčovny aut zapůjčíme, pokud je to naše v autoservisu nebo třeba jen čekáme, až nám automobilka dodá náš vysněný nový vůz. Někteří lidé žádné auto nevlastní, jelikož toho moc nenajezdí a pouze si ho půjčí, když je to nutné.

Ceny za pronájem obyčejných aut typu Škoda Fabia se pohybují řádově okolo 600 Kč za 1 den, i když se nás některé reklamní bannery snaží přesvědčit, že ta či ona autopůjčovna vám dokáže udělat cenu okolo 300 Kč na jeden den. Tento banner ovšem zapomíná zmínit, že k této ceně si musíte připočíst 21 % DPH, pojistné či jiné příplatky a také to, že této ceny se vám povede docílit při době pronájmu vozu na minimálně půl roku.

Jak jsem již zmínil, reálná cena na pár dnů je 600 Kč za Škodu Fabii, lepší vozidla jsou samozřejmě o něco dražší. Jako v každém odvětví má vše svoji hodnotu a všechny autopůjčovny mají jako jeden z hlavních cílů produkci zisku. Slušná autopůjčovna má samozřejmě hned v závěsu tohoto cíle další metu, kterou je spokojený zákazník.

CENA ZA PRONÁJEM ELEKTROMOBILU JE VYSOKÁ

Ceny za pronájem elektromobilu jsou podstatně vyšší. Malý VW Up stojí na jeden den cca 1000 Kč, VW Golf je ještě o něco dražší. Za více peněz ovšem nemáte více muziky. Spíše méně. Dojezd těchto aut je něco mezi 150 – 200 kilometry. To znamená, že když auto nabijete do plna, tak s ním nedojedete ani do Brna. Co mi je platné, že ho dobiju za 15 – 20 minut, když budu muset hledat, kde ho strčím do zásuvky. Přirovnal bych to k autu, které má nádrž na 10 litrů. Hned jak bych vyjel od domu, už bych plánoval, kde budu tankovat. Tak takové nervy bych si opravdu odpustil.

Co z toho plyne? Musíme si počkat, až výrobci baterií do elektromobilů vymyslí lepší baterky, které budou mít dojezd alespoň 600 kilometrů. To už je rozumná trasa na to, aby se nemusel stresovat. Naše autopůjčovna v Praze zatím o zařazení těchto vozidel do nabídky neuvažuje.