Close

12. 6. 2018

Demontáž kliky zadních dveří Fabia II

V naší autopůjčovně v Praze občas potřebujeme odstranit kliku a plastovou krytku ze dveří auta. V tu chvíli přichází na řadu naše šikovné ruce a pevné nervy. Pokud chceme demontovat plastovou krytku zadních dveří z novější Fabie druhé generace, není to úplně jednoduchý zákrok. U předchozích modelů to bylo podstatně lehčí. Pokud ovšem víme kam co strčit, úspěch je zaručen.

ZADNÍ DVEŘE JSOU SLOŽITĚJŠÍ

dveře F2 fl
šroubovák

Otevřeme zadní dveře a nožem odstraníme kulaté plastové krytky, které jsou umístěny zevnitř dveří v úrovni kliky. Jsou tam tři. K úspěšné demontáži a montáži nám stačí odkrýt větší kulatou krytku (ta je tam jen jedna) a jednu menší krytku (ty tam jsou dvě, sundáme tu, co je umístěna výše). Abychom uvolnili platovou krytku vedle kliky a následně kliku, musíme zasunout ohnutý šroubovák (já mám ten, co je na obrázku) otvorem po větší krytce dovnitř a zapáčit tak, aby se plastová tyčka (a s ní i plastový klínek) posunula směrem dopředu (viz obrázek). Na obrázku posunuji ilustrativně západku dozadu.

krytka kliky

Tím se uvolní výše zmíněný plastový klínek (viz obrázek), který drží celou krytku (je do ní zasunut zezadu), kterou chceme vysunout. Pokud zaslechneme cvaknutí, máme vyhráno. Plastovou krytku vedle kliky lehce povytáhneme ven a následně můžeme vyndat i kliku. Kliku lze vyndat bez jakéhokoli nářadí, jelikož je přidržována krytkou, která je vedle ní. Tu vyndáme a kliku lehce posuneme směrem k zadní části auta a ona se uvolní.

ZPĚTNÁ MONTÁŽ

klika
montáž kliky

Zpětná montáž kliky je jasná, provádí se v obráceném pořadí, žádné nářadí není třeba. Následně nasadíme krytku vedle kliky a něčím přiměřeně velkým (např. šroubovákem nebo tužkou) zatlačíme horní dírkou ve dveřích tak, že západka opět zacvakne (nástroj musí být ve vodorovné poloze, aby se zatlačilo na správné místo). Doporučuji si po rozebrání pořádně prozkoumat funkci tohoto systému, aby se nám to příště lépe rozebíralo a skládalo.

PŘEDNÍ KLIKY JDOU VYNDAT LÉPE

přední dveře
přední dveře montáž

Demontáž kliky, zámku nebo krytky na předních dveřích je podstatně jednodušší. Zde je starší systém s dvěma torx šroubky. Ty se ze strany povolí a zámek nebo krytka se vytáhne. Někdy se jim moc nechce, tak se musí poviklat ze strany na stranu a současně tahat k sobě. Pozor si dávejte na poškození laku. Hrubé násilí není vhodné používat, nepomáhá to. Kliku a krytku demontujeme v autopůjčovně, abychom připravili dveře pro lakování nebo nechali přelakovat černé kliky do barvy vozu.

zámek předních dveří

Pravděpodobně bude existovat i jiný postup na demontáž klik zadních dveří. Tento způsob se mi zdá trošičku krkolomný, i když funkční. Pokud o jiném, jednodušším postupu víte, napište mi ho na e-mail: moc@automoc.eu. Kutilství zdar.