Close

1. 4. 2018

Čištění autoklimatizace svépomocí

autoklimatizace

Klimatizace v autě je v současné době již samozřejmostí ve většině aut. Nová auta se bez tohoto příjemného doplňku snad již ani nevyrábí. Před pár lety se za tuto výbavu připlácelo. Pokud si dnes objednáváte nové auto už si cena za navýší pouze za to, pokud chcete mít v autě klimatizaci automatickou. Ta vám v autě zatopí na teplotu, kterou si nastavíte a udržuje ji po celou dobu. Jediná nepříjemnost, která je s autoklimatizací spojena je její zápach po určité době.

ZÁPACH ZPŮSOBUJE VÝPARNÍK

výparník

Zápach způsobuje plíseň, která se vytváří na výparníku klimatizace. Výparník se při zapnuté klimatizaci pořádně ochladí a pomocí ventilátoru je přes něj vháněn studený vzduch do interiéru vozidla. Výparník je umístěn pod palubní deskou, takže není vůbec vidět a dostat se k němu není vůbec jednoduché. Jelikož je velký rozdíl teplot mezi výparníkem a jeho okolím, vzniká na jeho povrchu vlhkost. Odkapávající vodu můžeme v létě pozorovat pod naším automobilem. Ta právě odtéká z výparníku. Problém je v tom, že se tato vlhkost kompletně nevysuší a v uzavřeném prostoru začne plesnivět. Tyto mikroorganismy se postupně dostanou do celé ventilační soustavy. Po několika takových cyklech začnou mít alergici značný problém.

JEDNO ČÍŠTĚNÍ VÁS VYJDE NA NECELÝCH 150 KČ

spray klima

Nejlepším řešením je vyčistit klimatizaci jednou ročně. Nejvhodnějším obdobím se jeví jaro, kdy se blíží sezóna jejího používání. Pokud chceme ušetřit pár stovek, nemusíme jezdit na čištění klimatizace do autoservisu. Stejnou službu jako dostanete tam, zvládnete určitě také. Nejedná se o nic složitého. V autopotřebách si koupíte pěnový čistič klimatizace. Jeho cena vychází na necelých 300 Kč. S tímto množství úplně v klidu zvládnete vyčistit dvě auta nebo si po prvním čištění můžete zbytek nechat na další rok, určitě se vám to nezkazí. V naší autopůjčovně touto dávkou čistíme klimatizace každý rok a efekt je dokonalý.

NIC SLOŽITÉHO

klima spray

Návod k použití najdete na obalu přípravku. Čistič většinou obsahuje hadičku, kterou postupně co nejhlouběji nasoukáme do všech výdechů ventilace a aplikujeme pěnu. Hadičku při stříkání pomalu vytahujeme, aby se pěna dostala na co nejvíce míst. Ti zručnější mohou demontovat pylový filtr a pokusit se dostat pěnu přímo na výparník. Toto je možné ovšem jen u některých aut. Osobně jsem to zkoušel a funguje to u Škoda Fabia I i II, Škoda Octavia IIŠkoda Rapid. Po vyjmutí pylového filtru lze hadičku tímto otvorem dostat až do těsné blízkosti výparníku, který je původcem všech smradů. Postup s vyjmutím pylového filtru nelze ovšem uplatnit u Škoda Octavia III, kterou jsme nedávno pořídili do naší autopůjčovny. Tam je problém v tom, že ventilátor je umístěn mezi tímto otvorem a výparníkem, takže se k němu přes ventilátor nedostaneme. K slušnému vyčištění klimatizace ovšem stačí čistit přes výdechy ventilace. Pokud bude klimatizace stále zapáchat, postup zopakujte. Jedna plechovka je podle návodu určena pro jedno čištění, takže se toho nebojte.