Close

24. 7. 2018

Autopůjčovny skútrů

Od 1.7.2018 začaly platit modré zóny i v Praze 4. Tato městská část se zařadila mezi Prahu 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, kde už jsou tyto zóny zavedeny. Tím se zvýšil opět tlak na parkování zdarma pro mimopražské řidiče, kteří by rádi své auto zaparkovali poblíž centra a šli do práce. Bohužel tito řidiči mají pramalou šanci zaparkovat po cestě do Prahy na vhodném parkovišti, kde by neutratili většinu svého celodenního výdělku za parkovné. Těchto parkovišť P+R je stále proklatě málo. Pražská MHD nabízí skvělé spojení, které většinou jezdí na čas, takže komfort cestování je vskutku skvělý. Jenže kam s autem? Pokud bydlíte ve vesnici poblíž Prahy, logicky musíte do auta nasednout a přiblížit se ku Praze. Kam ho ovšem po cestě zaparkovat? To je opravdu nadlidský úkol. I když některé autopůjčovny mají v nabídce auta s parkovací kartou, problém to neřeší.

skútr
skútr

Pokud jezdíte často po Praze, určitě jste si všimli, že přibývá na silnicích motorkářů. Přibývají totiž lidé, kteří nechtějí nekonečně kroužit kolem bloků, kde je parkování zdarma nebo se celou pracovní dobu strachovat, jestli nedostali pokutu, jelikož stojí někde, kde se to nesmí. V dnešní době již funguje odpovědnost majitele vozu za dopravní přestupky, takže se z vyměřené pokuty nedá vykroutit. Dávno pryč je doba, kdy jsme se vymlouvali na osobu blízkou.

MOTORKY NEPOTŘEBUJÍ PARKOVACÍ KARTU

Motorky a skútry totiž žádnou parkovací kartu nepotřebují. To je jejich hlavní výhoda v době modré laviny. Také cestování po Praze je o hodně rychlejší než v osobním automobilu. Někteří sice jezdí jako blázni a mezi auty kličkují dost nebezpečně, tím pádem si koledují o malér ve formě pokuty za dopravní přestupek. V horším případě je potká střet s autem a ten většinou pro motorkáře nedopadne dobře.

V současnosti je tolerováno parkování motorek na chodníku, i když by mohly zabírat místo autům, jelikož nepotřebují parkovací karty v modrých zónách. Pokud by se tak dělo, pravděpodobně by radní vymysleli poplatek pro motocykly a hlavní argument bezstarostného parkování v centru Prahy by byl fuč. Doufejme, že zvítězí zdravý rozum a motorkáři budou soudní a nebudou parkovací místa obsazovat.

Tak jako fungují autopůjčovny v Praze, funguje i půjčovna motocyklů. Kdo se ovšem těší na dobré ceny, bude zklamán. Půjčovné skútru je stejné a v některých případech vyšší než půjčovné levného auta v autopůjčovně. Důvod je jednoduchý. Jízda na skútru či motorce je riziková. Motorkář je stále jednou nohou v hrobě, a to se promítá i do cen půjčovného u motorek.