Close

22. 4. 2017

Slovensko zavedlo elektronické dálniční známky od ledna 2016

Od ledna 2016 zavedlo Slovensko elektronické dálniční známky pro osobní automobily. Ceny zůstávají stejné jako u samolepících známek:

  • 10denní 10 EURO
  • Měsíční 14 EURO
  • Roční 50 EURO
eznamka

Systém funguje stejně jako v sousedním Maďarsku, kde jsou elektronické dálniční známky od roku 2013. Pokud pojedete na Slovensko po dálnici, je možnost si známku pořídit na hraničním přechodu, popřípadě na první slovenské čerpací stanici. Na hraničním přechodu jsou také k dispozici samoobslužné terminály, kde musíte ovšem zaplatit kreditní kartou. Pokud pojedete na Slovensko směr Brno-Břeclav-Kúty máte možnost na hraničním přechodu si koupit dálniční známku v NON-STOP obchodním místě Česmadu. Tyto obchodní místa jsou skoro na všech hraničních přechodech, takže se nemusíte bát, že v noci známku nekoupíte. Další možností je její nákup přes internet. V každém případě musíte při nákupu sdělit prodávajícímu registrační značku vašeho vozidla. Zaplacením příslušného obnosu, bude váš automobil zařazen do databáze vozů, které smějí používat slovenské dálnice. Kontrolovat vás bude kamerový systém na mýtných branách, který takto kontroluje ve většině států Evropy kamióny.

NÁKUP SLOVENSKÉ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY PŘES INTERNET

K dispozici je portál, kde si můžete koupit slovenskou dálniční známku pro rok 2016 on-line. Postup je stejný, jako když kupujete jakékoli zboží přes internet a platíte kreditní kartou. Na konci budete mít k dispozici k vytisknutí pdf potvrzení o nákupu dálniční známky.

KROK 1

Klikneme na ikonku „Kúpiť“ a poskočíme na další obrazovku.

eznamka

KROK 2

Vyberem si délku platnost dálniční známky (10 dnů, měsíc nebo rok) a klikneme opět na „Kúpiť“.

portál eznamka

KROK 3

Zadáme SPZ našeho automobilu, klikneme na ikonku české vlaječky pod tím, abychom potvrdili, že značka je česká. Následně vybereme datum, od kdy chceme, aby známka platila, automaticky se doplní datum, kdy její platnost skončí. Povinně musíme zadat svůj e-mail, kam přijde potvrzení, a nepovinně můžeme napsat svoje telefonní číslo. Opíšeme kontrolní kód, aby se web ujistil, že nejsme robot a klikneme na „Potvrdiť“.

postup nákupu slovenské elektronické dálniční známky

KROK 4

Zde již zkontrolujeme pouze správnost údajů, klikneme na „Potvrdiť“ a jde se platit.

portál eznamka

KROK 5

Zde již klasicky platíme kartou přes internet. Kdo má kartu pro platby přes internet zablokované, nezapomeňte si ji odblokovat.

portál eznamka

HOTOVO

Webová stránka, kde lze slovenskou elektronickou známku koupit je www.eznamka.sk. Po úspěšném dokončení platby budete mít k dispozici pdfko s potvrzení o zaplacení elektronické dálniční známky. Pokud vše proběhlo bez problémů, mělo by být naše vozidlo v registru těch, kteří mohou užívat slovenské dálnice a žádné potvrzení pravděpodobně potřebovat nebudeme. Pro jistotu si jej vytisknemme a vezmeme s sebou.

NEMÁM PLATEBNÍ KARTU, MŮŽU PLATIT HOTOVĚ?

Pokud nevlastníte kreditní kartu nebo se vám nechce platit kartou přes internet můžete koupit slovenskou elektronickou dálniční známku i za hotové. Na první benzínové stanici na Slovensku nahlasíte vaši registrační značku a obsluha za vás provede objednávku a vy jim zaplatíte hotově. Pokud nebudete mít eura, určitě budete mít možnost zaplatit také v českých korunách. Kurz bude pravděpodobně méně výhodný, ale to už je detail oproti pokutě za jízdu po dálnici bez známky.

ELEKTRONICKÉ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY V ČR

mýtná brána

Dá se předpokládat, že časem bude zaveden tento systém i v České republice. Hovoří se o tom, že je tato varianta pro stát levnější, než tisk a distribuce samolepících dálničních známek. Agenda okolo elektronických známek bude mít pravděpodobně nižší náklady, tím pádem bude státní kasa více napěchovaná. Naše autopůjčovna vám nabízí dálniční známku pro ČR v ceně pronájmu. Posledními mohykány v držení samolepících dálničních známek jsou kromě naší republiky také Švýcarsko, Rakousko a Slovinsko. Ostatní země využívají mýtné brány se závorou, elektronické dálniční známky nebo je průjezd po dálnici zdarma.