Close

2. 8. 2017

Převod auta 2017

registr vozidel

Vypadá to, že se konečně na ministerstvu dopravy někdo zamyslel nad fungováním převodu automobilů v praxi. Nedávná snaha pročistit registr automobilů od balastu, stála místo nejen ministra dopravy, ale znepříjemnila také motoristům život. Ještě v současné době (3/2017) platí, že se auto musí převést na nového majitele na dopravním odboru úřadu v místě, kde má původní majitel trvalý pobyt. To znamená, že obě strany musí navštívit stejnou přepážku, mít u sebe evidenční kontrolou, velký, malý technický průkaz a průkazy totožnosti. To se může stát v některých případech velmi nepraktické či přímo nereálné.

V SOUČASNOSTI STÁLE NEJISTOTA

Pokud si vyhlédnu auto například v Pardubicích, zajedu se na něj podívat o víkendu, auto se mi bude líbit, tak s ním stejně neodjedu, protože původní majitel bude mít strach, že se na převod vykašlu. Musel by mi dát nejen auto, ale také velký techničák, abych mohl provést evidenční kontrolu. Tu bych pak poslal s techničákem zpátky původnímu majiteli a ten by provedl přepis u sebe na úřadě. Přepsaný techničák by mi pak poslal zpátky. Pokud bych si velký techničák nechal, na evidenčku nešel, tak by všechny pokuty šli za původním majitelem. Ten by se z nich nevykroutil, jelikož platí odpovědnost provozovatele za dopravní přestupky. Současně by platil povinné ručení, jelikož by ve velkém techničáku byl jako majitel stále on.

NUCENÝ PŘEVOD

orv

S těmito nepříjemnostmi by mělo být s největší pravděpodobností od července 2017 konec. Pokud se totiž původní majitel nebo nový majitel na převod vykašlou, bude možné na základě strany, která spolupracuje, provést nucený převod. K tomu by dle mého názoru měla stačit kupní smlouva s osobními údaji nespolupracující strany. Klasický případ je ten, kdy novému majiteli předáme auto se všemi doklady k vozidlu a ten na veškeré výzvy ke spolupráci kašle. Úřad nového majitele nejdříve vyzve k dokončení převodu a následně na něj auto převede bez jeho účasti. Bude vystaven nový technický průkaz a původní doklady pozbydou platnosti. To bude pro takového ptáčka značný problém. První potíž nastane při běžné policejní kontrole, dalším problémem bude to, že nebude možné provést například technickou kontrolu.

PRAXE UKÁŽE

Doufejme, že tento plán bude uveden do praxe a nebude nutné mít například notářsky ověřenou kupní smlouvu. To by vracelo stav do původní situace, jelikož o víkendu vám nikdo podpis neověří. Nechme se překvapit, čas ukáže, copak na tom ministerstvu opět vykoumali. Další novinkou je, že se auto bude moci převést na nového majitele na kterémkoli dopravním odboru a nejen v místě, kde má trvalý pobyt původní vlastník. V praxi to znamená, že původní majitel může dát novému majiteli auto, techničáky a poslat mu plnou moc, aby on u sebe doma provedl kompletní přehlášení. Jedinou pojistkou ke zdárnému a jistému dokončení převodu je kromě důvěry obou stran, také novela tohoto zákona, viz výše, abychom v případě nesoučinnosti nového majitele, měli páku na to převést na něj násilně naše vozidlo. Trošku se obávám toho, že by se tohoto dobrého úmyslu dalo zneužít. Pokud mám v ruce pouze obyčejnou kupní smlouvu, na dvorku vrak, mohl bych se někomu pomstít a nechat na něj převést toto auto. Je to sice trochu divočina, ale dnes je možné všechno. Na druhou stranu, úřad bude ověřovat u druhé strany, jak se věci mají. Pokud přijdu vypovědět, že jsem žádné auto nekoupil, nic na mě přeci nepřevedou. Pokud budu nekomunikující lempl, převod se uskuteční. Jediný problém bude, pokud budu komunikující lempl. Koupím auto, nepřevedu ho a na úřadě nahlásím, že jsem nic nekoupil. To už je ale trochu sci-fi. Uvidíme, jak to dopadne. Možná bude při prodeji auta vhodné pořídit si fotografii, na které bude nový majitel vedle našeho vozu, které mu prodáváme. To by mohlo mít určitou váhu jako podpůrný důkaz. Ještě k tomu vyfotíme jeho občanku a můžeme jít k soudu, kde určitě vyhrajeme :-). Teď mě napadlo, zdali to nebude v praxi opravdu tak, že budeme muset jít k soudu a ten dá souhlas s násilným převodem. Úředník musí nejdříve pojistit sám sebe a až potom se hledí na komfort občana.

POLOPŘEVODY SE MOHLY POUZE UPRAVIT.

Od začátku tvrdím, že polopřevody nebyly špatná věc. Minimální úprava by vyřešila veškeré tyto nepříjemnosti, které musí ministrstvo, dopravní odbory a napálení majitelé vozidel dokola řešit. Změna by byla v tom, že pokud by nový majitel polopřevod nedokončil do cca 1 měsíce, auto by bylo vyřazeno z provozu a byl by klid. Nový majitel by měl nůž na krku, takže by převod rád dokončil. Pokud by někdo odhlásil auto fiktivně, tak by se to nejdříve ověřilo u nového majitele a pak odhlásilo. Stejně se tímto způsobem jednorázově odhlásilo tisíce aut. Pojistkou by mohl být poplatek za odhlášení, aby se takto neekologicky nelikvidovali auta. Proč to ovšem dělat jednoduše, když to jde složitě. To by pak na ministerstvech neměli co dělat. V naší autopůjčovně kupujeme automobily přímo od dealerů Škoda, takže jsme zatím žádné problémy nezaznamenali.