Close

5. 5. 2017

Povinnosti motoristy

Většina z nás vlastní osobní automobil. K tomu se ovšem vážou určité povinnosti, na které někteří občas zapomínají. Pokud žádné auto nevlastníte a půjčujete si ho v autopůjčovnách v Praze, nic z následujících řádků se vás netýká. Asi nejdůležitějším prvkem je povinné ručení. Z jeho názvu vyplývá, že musí být uzavřeno povinně. Jedinou výjimku mají vozidla v takzvaném depositu, což se dnes nazývá dočasné vyřazení vozidla z evidence vozidel. Nejdéle lze automobil dát do depositu na 18 měsíců. Pokud auto vyřazené není, povinné ručení musíte platit. Neplacení ručení bylo v nedávné době pokutováno a vymáháno kanceláří pojistitelů. Jelikož byl v registru vozidel dost velký nepořádek a byli neoprávněně sankciováni i řidiči, kteří měli vše v pořádku, bylo toto vymáhání úplně zrušeno.

KANCELÁŘ POJISTITELŮ ZAČNE ZASE VYMÁHAT NEZAPLACENÉ POVINNÉ RUČENÍ

Potíž je ovšem v tom, že z fondu kanceláře pojistitelů se platí škody zaviněné nepojištěnými vozy. Když se přestalo vymáhat pojistné, které tyto škody krylo, musel být fond naplněn penězi od poctivých plátců pojištění. To zvedlo sazby povinného ručení. A jelikož se registr vozidel nedávno důkladně pročistil, začne fond pojistitelů opět vymáhat peníze od majitelů vozidel, kteří nemají uzavřené povinné ručení. Jízda s takto nepojištěným vozem vás může vyjít hodně draho. To že si rozsekáte vlastní automobil je ještě to mírnější postižení. Pokud současně způsobíte škodu na jiném vozidle, majetku či zdraví, může se tento účet rázem dostat do cifer, které jste nevydělali za celý svůj život. Pokud to porovnáte s cenou povinného ručení v řádu pár tisícikorun za celý rok, tak rozumně uvažující člověk nemá co řešit a běží pojistku uzavřít. Současně stále platí ustanovení, že pokud nemáte uzavřené povinné ručení déle jak 14 dní, můžete ve správním řízení dostat pokutu až 40 000 Kč.

HLÍDAT SI DATUM TECHNICKÉ KONTROLY

stk

Bohužel je plno nezodpovědných řidičů, kteří nechtějí mají určitou alergii na formuláře, úřady a jakékoli vyřizování různých formalit. Tím dostávají do potíží nejen sebe, ale i ostatní spoluobčany. Další ne méně důležitou povinností je mít na vozidle platnou technickou kontrolu. Pokud si pořídíte nové vozidlo, platí technická kontrola čtyři roky. Následně musíte auto na stanici technické kontroly přistavit každé dva roky. Současně s technickou kontrolou se měří na autě emise. Ani zde není radno tuto povinnost podceňovat. V naší autopůjčovně máte jistotu, že veškerá auta mají platnou technikou kontrolu a zaplaceno povinné ručení. Při havárii s vozem bez platné kontroly, může část škody pojišťovna vymáhat po řidiči, který s takovým autem vyjel na pozemní komunikaci. Pokud vám kontrola propadne, měli byste raději na stanici přijet na odtahovce, aby se vám po cestě něco nepříjemného nepřihodilo.