Close

18. 9. 2017

Konec motorů 1,2 TSI

motor

Na přelomu května a června 2017 by se měly v nabídkách motorů pro vozy Škoda Fabia IIIŠkoda Rapid objevit nové motorizace. Jedná se o tříválec 1,0 TSI. Někteří lidé jsou na motor o třech válcích alergičtí, jelikož se jim zdá, že je automobilka o něco ošidila. To je ale pozůstatek z doby minulé, kdy na trh vstoupil tříválec 1,2 http. Po vychytání dětských nemocí tohoto motoru se z něj stal velice slušný motor za dobrou cenu. Poruchovost byla minimální (opravy laciné), spotřeba rozumná (pokud ovšem nejezdíte plný plyn), servisní náklady na velice nízké úrovni s porovnáním s ostatními značkami. Pokud jste si zvykli na klasický zvuk tohoto tříválce a neměli jste ambice mít pod kapotou nabušený motor, toto auto bylo ideální. Je pravda, že se nesmí moc naložit lidmi či zavazadly, jelikož se poté rapidně sníží výkon, který je 44 a 51 kW, a z auta se stává pomalý šnek.

NOVÉ TŘÍVÁLCE 1,0 TSI BUDOU SILNĚJŠÍ

To ovšem nebude platit u nových litrových motorů TSI. Zde bude výkon 70 a 81 kW, což je o poznání silnější motor. Pokles ze čtyř válců na tři je pravděpodobně výsledkem povinného snižování emisí u všech nově vyráběných vozidel. Pokud je automobilka nesplní, musí zaplatit tučné pokuty. Je pravda, že zkraje měly 1,2 TSI velké problémy se rozvodovým řetězem. Automobilka nebyla schopna dlouhou dobu vyrobit řetěz, který by se nevytahoval. Následně začal rachtat, což by se dalo ještě přežít. Další fází ovšem bylo přeskočení řetězu a z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že se na mém autě důsledkem této závady potkaly písty s ventily. Oprava stála značnou sumu a bohužel v plné režii naší autopůjčovny, jelikož bylo těsně po záruce.

JAKÁ BUDE SPOTŘEBA JE OTÁZKA

Budeme tedy doufat, že Škoda auto své vývojáře neplatí jen tak a nabídnou nám konečně bezproblémové motory s nízkou spotřebou. Co se týče spotřeby, to je kapitola sama pro sebe. Údajům v technickém průkazu se nedá vůbec věřit. Škoda Fabia II kombi 1,2 TSI má ve velkém technickém průkazu uvedenou průměrnou spotřebu 4,2 litrů na 100 kilometrů. Těchto aut s tímto motorem máme v naší autopůjčovně cca 6 kusů a výše uvedená spotřeba je tak trochu sci-fi. Pokud pojedeme hodně eko, můžeme se dostat na pět litrů, ale to už musíte mít hodně lehkou a vyježděnou nohu. Uvidíme, jak nás překvapí spotřeba u nových motorů.