Close

15. 4. 2017

Emisní plakety Německo

Pokud vyrážíte do Německa, neměli byste zapomenout na to, že v některých městech můžete vjet do jejich centra pouze s vylepenou emisní plaketou. Jelikož Německo bere situaci okolo čistoty ovzduší celkem vážně, těchto zón je celkem hodně. Většinou se jedná o velká města, kde je problém s emisemi aktuální.

SEZNAM MĚST S EMISNÍMI ZÓNAMI

Na seznamu je přibližně 50 německých měst (např. Mnichov, Berlín, Bonn, Brémy, Stuttgart, Düsseldorf, Lipsko, Karlsruhe a další). Na níže uvedeném odkazu je kompletní seznam měst, do jejichž centra můžete vjet pouze s vylepenou emisní plaketou. V pravé části seznamu jsou další důležité PDF odkazy, kde jsou u konkrétních měst zobrazeny mapky, ohraničující oblasti, kam můžete nejdále zajet, pokud plaketu na autě nemáte. Můžete si tak naplánovat, kde zaparkujete auto a následně můžete pokračovat městskou hromadnou dopravou.

KDE KOUPIT EMISNÍ PLAKETU

Emisní plaketu můžete koupit na českých stanicích STK. Cena se pohybuje okolo 300 Kč. Ke koupi vám postačí velký technický průkaz. Na plaketu musíte napsat registrační značku vašeho vozidla. Menší potíž je v tom, že pokud změníte registrační značku, musíte si koupit novou plaketu. To samé vás potká, pokud budete měnit čelní sklo, například z důvodu praskliny. Plaketa totiž jde jen ve výjimečných případech přelepit na nové okno. Ve většině případů se i po šetrném odloupnutí znehodnotí. Všechna vozidla naší autopůjčovny splňují emisní normu EURO 5, což znamená, že s nimi můžete jet do všech německých měst, kde jsou emisní zóny. Ne všechny vozy mají ovšem plaketu vylepenou. V případě zájmu o plaketu na náš automobil vám naše autopůjčovna za poplatek vylepení známky zajistí.

MODRÁ PLAKETA EURO 6

emisní plaketa

Na přelomu roku 2016 a 2017 se začnou prodávat nové modré plakety. Ty budou určeny pro vozy, které splňují normu EURO 6, což budou pouze nejnovější automobily. Německá města se následně budou moci rozhodnou, zdali do svých center vpustí pouze vozidla s těmito plaketami či dovolí vjezd i starším vozům.

JAK POZNÁM EMISNÍ ZÓNU

zona plaket

U vjezdu do emisní zóny je vždy umístěna dopravní značka „zákaz vjezdu“ v jejímž středu je napsáno „UMWELT ZONE“. Pod touto značkou je dodatková tabule s konkrétními barevnými plaketami. Pokud tuto zobrazenou plaketu na svém voze nemáte nalepenou, do zóny máte vjezd zakázán. Pokuta za neoprávněný vjezd je 80 EURO. Pokud přijde pokuta na adresu naší autopůjčovny, je nájemce povinen tuto pokutu uhradit. K dispozici jsou v současné době tři barvy plaket. Červená, žlutá a zelená. Červená plaketa je pro vozy splňující EURO 2, žlutá plaketa pro EURO 3 a zelená pro EURO 4. Po pravdě řečeno, pokud nemáte automobil, který splňuje EURO 4 a nemůžete si koupit jinou plaketu než zelenou, raději si nekupujte žádnou. Skoro do žádného centra měst ze seznamu se stejně nedostanete, jelikož radnice z dodatkových tabulí již červenou a žlutou plaketu odebraly a nechaly tam povolení pouze pro auta se zelenou plaketou.