Close

27. 8. 2017

Elektronická dálniční známka Německo

dálnice Německo

Pomalu se schyluje k tomu, že i v Německu se bude za dálnice platit. Luxus v podobě používání kvalitních německých dálnic zdarma je u konce a od roku 2019 (termín se opět prodloužil, takže zatím se jezdí zdarma) se již bude za průjezd platit. Je až s podivem, jak dlouho nechali Němci svoje dálnice ničit automobily a ze státního rozpočtu stavěli nové a opravovali zastaralé. Pravděpodobně je nedávná migrační vlna na tolik finančně vysála, že se musí porozhlédnout po nějakých příjmech do státního rozpočtu. A poplatek za dálnice je ten správný příjem, proti kterému nemůže nikdo nic namítat.

Jak se ale zdá, konkrétní řešení není úplně bez závad. Jelikož si Němci hodně zakládají na životním prostředí a do center některých měst mohou pouze automobily, které produkují nízké emise, pojali ve stejném duchu i segmentaci dálničních poplatků. Podle současného návrhu by se měly poplatky platit podle toho, kolik auto produkuje škodlivin. To se mi zdá trošku přitažené za vlasy a vzhledem k tomu, že tato informace není v malém technickém průkazu uvedena a emisní normy EURO nelze jen tak jednoduše vyčíst ani z velkého technického průkazu, nedovedu si toto dost dobře představit v praxi. Pravděpodobnější se mi zdá, že se bude poplatek řídit rokem výroby vozidla.

Další potíž je v tom, že němečtí motoristé by měli platit za dálnice podstatně nižší částku než cizinci. To se samozřejmě nelíbí okolním státům a podávají na Německo žaloby. Možná by si mohly vzpomenout na dlouhé daňové prázdniny v podobě německých dálnic zadarmo. I kdyby teď začali cizinci platit dvojnásobek poplatku, stejně by na tom byli lépe, než kdyby Němci zpoplatnili dálnice již v roce 1995, tak jako Česká republika. A to nemusíme zdůrazňovat, že rozdíl v kvalitě dálnic byl, je a bude značný ve prospěch Německa. Kdo jel v roce 1995 po české a německé dálnici, musel si připadat jako blázen. Za český tankodrom platil 400 Kč ročně a v Německu si jezdil po parádních dálnicích zdarma.

Uvidíme, jak vše dopadne a na kolik nás jízda v Německu vyjde. Důležité je, aby jejich systém byl co nejjednodušší, což se v současné době podle dosavadních informací zatím říci nedá.