Close

15. 6. 2017

Autopůjčovny v Praze

Autopůjčoven je velké množství

auta

Skoro každý z nás má v dnešní době svoje vlastní auto. Někdo jich má ve svém vozovém parku i více. Jak by také ne, když jenom automobilky na českém území jich vyprodukují kolem miliónu ročně. To se pak nemůžeme divit, že parkovací zóny, které mají za úkol vytlačit automobily nerezidentů z míst, kde parkují místní, rostou, jak houby po dešti. Tomu, že si automobil může dovolit v současnosti skoro každý nahrávají i jejich ceny, které jsou v některých případech na úrovni útraty v lepší restauraci. Je ovšem otázka, jak daleko s takovou ojetinou dojedete. Jak je tedy možné, že v tomto prostředí se uživí tolik autopůjčoven. Pokud si zadáte do internetového vyhledavače autopůjčovna Prahapůjčovna aut Praha či jiné podobné klíčové slovo, nebudete se moci dopočítat na konec tohoto seznamu. Tolik autopůjčoven je jenom v Praze a jejím okolí. Kdo si ty auta půjčuje?

PESTRÝ VÝBĚR V AUTOPŮJČOVNÁCH

Při bližším zkoumání zjistíte, že výběr je opravdu bohatý. Od nejlevnějších starých Fábií, v některých případech i Felicií (pravděpodobně se asi jedná a stránku neaktualizovanou, nějaké padlé firmy) přes nové Fabie III či Octavie až po nejluxusnější vozy typu Porsche či Maserati. Ceny za jeden den pronájmu nejsou nijak nízké. Opravdu je to tak skvělý obor, že je zde taková nabídka? Pravda bude jako vždy někde uprostřed. Není všechno zlato, co se třpytí. Většinu příjmů z pronájmu vozuspolkne amortizace vozidla, pojištění, rizikové výdaje v podobě odpovědnosti provozovatele vozu, marketing s reklamou, servis a opravy, v neposlední řadě DPH a daň z příjmu.

Častými zákazníky autopůjčoven jsou lidé, kteří mají trvalý pobyt na obecním úřadě. Jsou to většinou osoby zadlužené tak, že se z toho do konce života nedostanou, ale chtějí si žít svůj život. Na sebe nemůžou mít napsané ani auto a pohybují se v šedé ekonomice, někteří na hraně zákona. Dost často se na autopůjčovny obracejí kriminalisté se žádostí o identifikaci nájemce vozu. I v těchto případech se autopůjčovna dostává do rizika a v případě pojistné události většinou spoluúčast nájemce musí platit ze svého.

AUTA Z AUTOPŮJČOVEN OBČAS ZMIZÍ

policie

Další skupinou zákazníků jsou cizinci. I zde nalezneme dvě skupiny. První skupina jsou turisté, kteří chtějí poznávat krásy naší republiky. Druhá, riziková skupina jsou občané východnějších států, kteří se chtějí blíže seznámit s nejlepším vozidlem, které autopůjčovna nabízí. To si vypůjčí na falešné doklady a majitel půjčovny aut se může se svým naleštěným vozidlem rozloučit. Taková zpronevěra udělá velkou díru do rozpočtu firmy. I když je automobil pojištěný, pojišťovna v tomto případě nevyplatí ani korunu. Nejedná se totiž ani o krádež ani o vandalizmus, ale klasickou zpronevěru, kde je výluka z pojistného plnění.

Jelikož jsou nájemci často sváteční řidiči, občas se stane, že způsobí nehodu, při níž je auto na odpis. V těchto případech opět autopůjčovna tratí peníze. I když se vrak prodá a pojišťovna vyplatí peníze, za obdrženou sumu se v žádném případě nedá pořídit vozidlo stejné kvality, jako bylo to havarované. Pokud se bouračka opraví, při prodeji tohoto vozu se musí kvůli tomu poskytnout novému majiteli příslušná sleva a tu nám pojišťovna také nevyplácí.