Close

12. 2. 2017

Automobilky v Mexiku

mapa

Šetřit se musí, tak zní pravidlo, kterým se řídí dobře prosperující firmy. A ne jinak je tomu v automobilovém průmyslu. Dnešní globalizace k tomu přímo vybízí. Továrna na výrobu automobilů může stát kdekoli, jedinou podmínkou je, aby byli poblíž dělníci, kteří budou ve fabrice zaměstnáni. Neméně důležité je, aby dělníci pracovali za co nejmenší mzdu a režijní náklady byly co nejnižší. Tyto parametry krásně splňuje Mexiko, a proto v této zemi vyrábí skoro všechny automobilky světa. Pracovní síla je levná. Náklady na výstavbu továrny jsou nízké. Režijní náklady v podobě energií jakbysmet. Další nespornou výhodou je to, že z Mexika se do USA, které je za rohem dováží výrobky bezcelně. A to je již silný argument k výstavbě velkého podniku.

NEJVÍCE VYRÁBÍ NISSAN

Nevíce aut v Mexiku vyrábí Nissan, za rok jich vyprodukuje 820 000 kusů. Na druhém místě je GM s 690 000 kusy, třetí Fiat s 500 000 ks, čtvrté místo obsadil VW. Ten vyrobil v Mexiku za rok 2015 460 000 kusů svých vozidle. Pozadu nezůstávají ani Ford, Honda, či Toyota. Tento trend začal v roce 1994, kdy byla uzavřena obchodní dohoda mezi USA a Mexikem Nafta. Ta umožňuje, aby se do USA dováželo zboží beze cla. Problémy ovšem pociťuje již i Amerika, jelikož mnoho nových investicí směřuje právě do Mexika na úkor Spojených států. Tento trend chce zvrátit nový prezident a podnikatel v jedné osobě Donald Trump. Hrozí všem velkým firmám, že pokud budou i nadále masivně investovat v Mexiku místo v USA, mohou počítat se sankcemi. Zvažuje také, že se dohoda o bezcelním styku úplně zruší. To by mělo pro Mexičany velice nepříjemné následky. Začali by přicházet o práci a v zemi by se začalo velice rychle zdražovat. Zdražení by ovšem postihlo i Spojené státy, jelikož výše cla by se logicky promítla do všech dovážených druhů zboží z této země.

TRUMP VÍ JAK NA NĚ ZATLAČIT

Kritika a tlak Trumpa ovšem přinesla svoje výsledky. Automobilka Ford, která již měla v Mexiku rozestavěnou novou továrnu za 1,6miliardy dolarů, tuto investici zastavila. Utopené náklady, které již byly proinvestovány budou pravděpodobně nižší než dodatečné náklady v podobě sankcí ze strany USA. Aby se zalíbila americké vládě, vytvořila v Michiganu 700 nových pracovních míst. Také Toyota vydala prohlášení, že v USA v příštích pěti letech investuje 10 miliard dolarů. Je vidět, že se v Trumpovi podnikatel nezapře a že ví, co platí na lidi jeho druhu. Otázkou je, jak se bude chovat k běžným občanům, pokud v nich bude vidět levnou pracovní sílu, tak to se mají na co těšit. Každá mince má dvě strany a ne jinak je tomu v politice.