Close

16. 7. 2016

Zvýšení pokut za dopravní přestupky

ministerstvo dopravy

Jelikož pirátů silnic neubývá, opilců a zfetovaných řidičů se prohání po silnicích také stále dost, ministerstvo dopravy se rozhodlo přitvrdit. Zvýší se postihy za dopravní přestupky. Největší důraz je kladen na přestupky pod vlivem alkoholu a drog. Řidiči jsou nepoučitelní a stále hazardují nejen se svým zdravím a životem, ale hlavně s životy ostatních účastníků silničního provozu. Současný ministr dopravy si pravděpodobně myslí, že pokud zvýší pokuty a rozdá více bodů za přestupky, přestane se bourat. Nejsem si jistý, zdali to takto v reálu funguje. Maximální výše za dopravní nehodu s alkoholem či drogami a zraněním má být v budoucnu 100 000 Kč. Zajímalo by mě, jestli si feťáci nový zákon o dopravních přestupcích pořádně přečtou, a začnou jezdit tramvají.

Plánované změny by mohly vejít v platnost od roku 2018. Návrh čeká jistě zajímavá debata poslanců a schvalování pravděpodobně nebude jednoduché. Většina sankcí se má zvýšit. Minimální délka zákazu řízení je v současnosti jeden měsíc, v budoucnu by to měly být měsíce tři. Také finanční postihy by šly nahoru. Nejnižší pokuta by byla 100 Kč. Nejvyšší, jak již bylo zmíněno 100 000 Kč. Citelně se zvýší pokuta za vjezd na železniční přejezd, pokud svítí červená. V současnosti můžete dostat pokutu 5000 Kč, v budoucnu by to mohlo být až 25 000 Kč. Pokud si pronajmete auto v autopůjčovně v Praze, tak přestupek a následnou pokutu budete muset uhradit.

Zajímavý je návrh snížit pokutu tomu, kdo má na krku více jak sedm exekucí. Jako vždy politujeme lotra. Pokud má někdo sedm exekucí, tak podle mého názoru nemůže mít ani auto. A kdo by mu ho půjčil, když by za něj musel převzít odpovednost provozovatele vozidla? Opět se plné síle projevuje kancelářská diktatura našeho státu. Já, když lehce překročím rychlost, hned mám doma příkaz na 1000 Kč a musím okamžitě platit. V Praze není kde zaparkovat, ulicemi se prohání auta s kamerami a pokuty a se jen sypou. Permanentní dlužník dostane na pokutu slevu. Stejně ji nezaplatí, tak bychom mu ji mohli rovnou odpustit celou, ne?