Close

25. 5. 2016

Zimní pneumatiky povinně

V zájmu bezpečnosti na našich silnicích schválili naši poslanci novelu silničního zákona. Mimo jiného zákon nařizuje mít na autě zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud bude na vozovce sníh, led, námraza nebo se dá předpokládat, že bude. Přesné znění zákona je: „ když se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na vozovce sníh, led či námraza může vyskytovat.
Co to znamená pro motoristy?

zimní pneumatika

Asi nejjednodušší a nejefektivnější řešení je přezout na zimní, pokud se nechceme dostat do nepříjemností. I když jezdíme v zimě sporadicky, může nastat chvíle, kdy potřebujeme opravdu s vozem vyrazit a venku bude lehký poprašek sněhu. Těžko zajedeme autobusem na nákup nových zimních pneumatik, zpět domů, přezujeme a vyrazíme. Za prvé nemáme doma přezouvačku pneumatik, za druhé by nás to vyšlo v tu chvíli dost draho, nepočítaje ztracený čas. Ten kdo jezdí v zimě často, má jasno, nákup zimních pneumatik, nejlépe na plechových ráfcích je jasná volba. Nejenže ušetří každý půlrok za přezutí pneumatik z ráfku na ráfek, ale ušetří si zároveň plno času, pokud si kola přehodí doma na autě sám. Vždy se před sezonou vytvoří velké fronty v pneuservisech a to nemá nikdo rád.

Další variantou je již zmíněné přezouvání pneumatik na jedné sadě ráfků, toto řešení je finančně i časově nákladné. Každý půlrok budeme muset zaplatit cca 700 – 1000 Kč za přezutí. Pokud máme starší vůz a nevíme dne ani hodiny, kdy se s námi rozloučí, je tato volba také řešením. Také se tato varianta dá využít, pokud je nová sada ráfků dost drahá a nelze zakoupit starší ráfky např. z vrakoviště. Další možností je koupit zimní sadu pneumatik a jezdit s ní celoročně, tato varianta je vhodná pro ty, co nejezdí tak často. Tito lidé ušetří čas, peníze i problémy s dopravní policií. Nutno dodat, že se v létě jízda na zimních pneumatikách nedoporučuje, ale není zakázaná.