Close

30. 4. 2016

Škoda Kodiaq na obzoru

Konečně mohutnější SUV

Škoda Kodiaq

Škoda auto se po dlouhém čase konečně dostala k tomu, aby světu ukázala, že i v Čechách umí německá firma vyrobit pořádné SUV. Někdo může namítnout, že Škoda Yeti tento segment zastupuje. Proti tomuto názoru svědčí velikost a mohutnost tohoto vozu. Jízdní vlastnosti, komfort a celkový dojem je u Yetiho vynikající, naše autopůjčovna disponuje tímto vozem a ze zkušeností musím potvrdit, že kdo se v něm projel, ten ho vždy pochválil. Na druhou stranu, pokud s ním stojíte na křižovatce vedle BMW 6, Audi Q7 nebo podobného obra od Mercedesu, připadáte si jako mrňouskové. To by měl Kodiaq napravit a trochu se těmto autům, co do mohutnosti, přiblížit. Rozměry Kodiaqu: šířka: 1882 mm, výška: 1676 mm, délka: 4697 mm.

OD KDY A KOLIK STOJÍ?

Kodiaq

Kdo si na Kodiaq brousí zuby, asi ho bude zajímat, kdy se u nás bude prodávat. Zatím neoficiální informace tvrdí, že se k němu čeští zákazníci dostanou přibližně v únoru roku 2017. Většinou se tyto termíny mírně opožďují. Druhá velice důležitá informace je, kolik to bude stát. Žádný oficiální ceník zatím neexistuje (7/2016), zdroje ze Škoda auto mluví o nejlevnější variantě za 630 000 Kč. Touto variantou bude Kodiaq s motorem 1,4 TSI, výkonem 110 kW a pravděpodobně manuální převodovkou, ovšem ve verzi 4×4. Pokud budete chtít auto pouze s předním náhonem, musíte si pořídit Kodiaqa s automatickou převodovkou. Manuál + náhon na předek nebude v nabídce. Můj osobní názor je, že automat je dražší než 4×4, což by znamenalo, že nejlevnější varianta by byla výše popsaná konfigurace: 1,4 TSI, 110kW, manuál + náhon 4×4 za 630 000 Kč.

Škoda Kodiaq

MOTORY A PŘEVODOVKY KODIAQU

Auto bude nabízeno ve dvou benzínových variantách a ve dvou dieselových verzích: 1,4 TSI (110 kW), 2,0 TSI (132 kW), 2,0 TDI (110 kW), 2,0 TDI (140 kW) K těmto motorům budou nabízeny manuální a automatické převodovky. Auto bude mít většinou náhon na všechny čtyři kola. Výjimečně bude možné objednat vozidlo s náhonem na předek, přeci jen jde o teréňáka.

KODIAQ PRO 7 LIDÍ

Kodiaq

Zajímavé je, že si tento vůz budete moci objednat ve verzi pro 5 osob, ale i ve verzi pro 7 osob. Dvě sedačky v poslední řadě ukousnou místo ze zavazadlového prostoru, takže už toho moc do kufru nedáte, což by se vám zrovna hodilo, pokud pojedete v sedmi lidech. Spolujezdci na těchto sedačkách se budou muset s místem dost uskromnit a pravděpodobně to nebude na cestu do Chorvatska v sedmi lidech. Ti dva by vylezli z auta dřevění a nic by z koupání v moři neměli. Na tyto cesty autopůjčovna v současnosti nabízí vyzkoušenou Škodu Octavii II kombi s dieselovým motorem.

VYPADÁ FAKT DOBŘE

interier

Zatím (7/2016) nejsou k dispozici žádné fotografie sériového vozu, které by nám zobrazily interiér přesně tak, jak bude vypadat, jelikož finální úpravy nejsou ještě hotovy. Také exteriér není doladěn, takže předložená fota zobrazují prototyp tohoto vozidla, který se ovšem pravděpodobně již od finální verze příliš lišit nebude. Mezi zajímavosti jistě patří možnost výbavy s vyhřívaným volantem, čtyři kamery, které nám pomůžou zejména při parkování. Velký důraz byl kladen na propojení vozu s internetem, takže si budete moci vyjet seznam benzínových stanic ve vaší blízkosti a porovnat jejich ceny. Mapy od společnosti Google vás upozorní na dopravním omezením a zácpy. V autě bude tlačítko SOS, které v nouzi přivolá pomoc. Osobně se na nový Kodiaq těším a s největší pravděpodobností bude oblíbeným vozem v nabídkách autopůjčoven v Praze.