Close

17. 10. 2016

Pokuty ze zahraničí

V Česku je na přestupky promlčecí lhůta 2 roky

V dnešní době je velice malá šance vyhnout se pokutě, která nám přijde domů například za špatné parkování nebo překročení rychlosti. Promlčecí lhůta se zvýšila z jednoho roku na roky dva, což dává šanci úředníkům si s každým vyměnit pár doporučených dopisů a při tom si v klidu v kanceláři za naše daně popíjet kafíčko. Formuláře jsou předpřipravené, stačí do nich vložit jiné jméno a adresu, umístit do barevné obálky a je vyděláno. O peníze jde vždy v první řadě. Pokud se začneme různě bránit a vykrucovat či nepřebírat doporučené dopisy spíše si uškodíme. Ve finále můžeme mít na krku daleko vyšší částku k úhradě, než v prvním kole, kdy přijde např. pokuta 600 Kč za menší překročení rychlosti. Později se totiž k pokuta ve správním řízení zvýší na cca 1500 a k tomu vám ještě napaří 1000 Kč správní poplatek (ten je účtován za „nadpráci“ úředníka).

POKUTY CHODÍ V CCA 70 – 80 % PŘÍPADŮ

Pokud jedete do zahraničí, je samozřejmě lepší sundat nohu z plynu, parkovat, tam kde je to povolené a obstarat si dálniční známku v zemích, kde je to povinné. Toto se sice hezky říká, ale hůře praktikuje. Ze zkušeností je zřejmé, že se postupně zvyšuje podíl pokut, které přijdou k vám domů, pokud v cizině spácháte dopravní přestupek. Největší riziko samozřejmě je, pokud něco provedete ve státech Evropské Unie. Systémy registrů osob a automobilů jsou propojené, takže už nejsme v cizině anonymní turisté, jako to býval dříve. Kamery na každém kroku tomu nahrávají, jelikož důkaz je automaticky na světě a z dokazováním není velký problém. Stížnosti na výši pokut v Česku blednou v porovnáním s částkami, které po vás budou chtít zahraniční úředníci. Například v Maďarsku je nejnižší pokuta v přepočtu 2700 Kč. Pokud už vám nějaká ta pokuta domů dorazí, je na vás, zda ji budete ignorovat nebo ji zaplatíte. Univerzální rada neexistuje. Osobně bych se přikláněl k variantě zaplatit. Mohlo by se také stát, že by vás při příští kontrole v téže zemi pěkně podusili. Výjimkou není ani zabavení vozidla do doby, než zaplatíte pokutu. To by bylo nemilé překvapení při noční cestě na Balkán.

MAĎARSKÉ VŠETEČNÉ KAMERY

madarsko

V Maďarsku byly nainstalovány začátkem dubna 2016 nové kamery. Jejich počet je 365 kusů a jsou rozmístěny po celém území této republiky. Na tom by nebylo nic zvláštního. Zajímavé je to, co všechno dokážou. Umí snímat až na vzdálenost 400 metrů. Dokážou rozpoznat, zdali je řidič připoutaný či zda náhodou netelefonuje. Samozřejmostí je záznam rychlosti vozidla. Dále umí tyto kamery zjistit, jestli má vozidlo platnou technickou kontrolu. Toto se bude týkat pravděpodobně jen místních, na druhou stranu, kdo si dnes dovolí jezdit bez technické a ještě do zahraničí. V tuzemsku se zatím kamery využívají k zaznamenávání rychlosti a ke kontrole jízdy na červenou. Na to se často zapomíná. Jedna taková sada kamer je například na křižovatce I. P. Pavlova. Doporučoval bych při oranžové raději zastavit a počkat jedno kolo na zelenou. Určitě se to vyplatí, jelikož pokuta cca 1500 Kč nestojí za teoretickou dvou až tříminutovou úsporu času. Pokud dorazí pokuta za váš dopravní přestupek do naší autopůjčovny, budete ho muset také uhradit.