Close

24. 9. 2016

Parkování v modrých zónách zdarma

Kamery místo policistů a vše on-line

Jelikož má stát velké výdaje, snaží se různými způsoby vytahat z podnikatelů a ostatních občanů co nejvíce peněz. V nedávné době začala platit elektronická evidence tržeb, která má zamezit nezdaňování příjmů. Vše je založeno na posílání záznamu o přijaté platbě přes internet přímo finančnímu úřadu. Většina přiznání daní, různých hlášení (kontrolní, souhrnné hlášení) se přesunula také na internet, tím pádem se práce úředníků zjednodušuje a logicky zlevňuje. Efekt to ovšem stále nepřináší. Schodek státního rozpočtu je v současnosti, kdy se ekonomice nadmíru daří stále ztrátový, ve výši cca 60 miliard korun. Co se bude dít, až přijdou horší časy se dá předpokládat. Sekera se zasekne ještě hlouběji.

Elektronizací a využíváním moderních technologií se inspirovali i na Magistrátu Prahy a snaží se jednoduchým způsobem naplnit kasu penězi nezbedných motoristů. Pryč je doba, kdy jsme se vymlouvali na osobu blízkou. V současné době platí odpovědnost provozovatele vozidla za dopravní přestupky a veškeré zaznamenané přestupky stacionárními kamerami musí být uhrazeny bez pardonu. To samé platí i o pokutách za špatné parkování. Korunu všemu nasadili na Praze 5, 6 a 8, kde jezdí automobily s kamerami na střeše a kontrolují, zda máte zaplaceno za parkování v zóně placeného stání. Lístečky za sklo se tam již nepoužívají a po zaplacení parkovného se data o vaší registrační značce přenesou po internetu do databáze. Ta je propojena s daty, které mají auta s kamerami, takže rovnou zjistí, zda auto může v zóně stát či ne. Pokud auto nemá zaplaceno, putuje oznámení rovnou na Magistrát, který majitele vozu obešle výzvou k zaplacení pokuty. Pokud nezaplatí, postupuje do správního řízení, dále k soudu a na konec do akce nastoupí exekutor.

ZAKRYTÁ ZNAČKA U ZAPARKOVANÉHO VOZU NEMŮŽE BÝT PŘESTUPEK

auta

Motoristé ovšem přišli na fígl, který znemožňuje identifikaci jejich vozidel „pojízdnými autopolicisty“, pokud parkují v zóně a nemají zaplaceno. Značku totiž jednoduše překryjí kusem hadru, listem, papírem či jiným předmětem. Úředníci se sice snaží řidiče vystrašit tím, že se jedná o přestupek, za který hrozí sankce až 50 000 Kč. To ovšem v zákoně o přestupcích není definováno.
Určitě nesmíte mít zakrytou značku, pokud auto jede:

(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích a) řídí vozidlo,
1. na němž v rozporu s jiným právním předpisem38b) není umístěna tabulka státní poznávací značky (dále jen „registrační značka“) nebo je umístěna tabulka registrační značky, která nebyla vozidlu přidělena, 
2. jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost,


Také musíte mít na autě registrační značku umístěnu, aby byla umožněna identifikace. Značka zakrytá předmětem, který lze jednoduše odstranit, nemůže být považována za značku, kterou není možno identifikovat. Úředníci zapomněli na to, že auta jsou zaparkovaná.

k) jako provozovatel silničního vozidla v rozporu s § 38 odst. 1 písm. c) provozuje na pozemních komunikacích silniční vozidlo, na němž není způsobem umožňujícím identifikaci vozidla umístěna tabulka s registrační značkou, přidělenou k tomuto vozidlu obecním úřadem obce s rozšířenou působností nebo příslušným orgánem jiného státu,

Pokud máte zaparkováno, nemůžete přeci být odpovědni za to, že vám někdo značku zakryje. Toto je silný argument proti využívání aut s kamerami. Takto byste se mohli pomstít celé ulici a zakrýt jim značku třeba papírovým kapesníčkem. Všichni by dostali 50 000 Kč pokutu a vy byste se potrhali smíchy.

pokuta

Samozřejmě obsluha kamerového auta může povolat na místo, kde je zaparkováno auto se zakrytou značkou „měšťáka pěšáka“, který pokutu jednoduše udělí klasicky. To je ovšem dost komplikované a pravděpodobně i nákladné. Pro staré řešení pokutování nepovoleného parkování hovoří i jiné argumenty. Pokud totiž dnes spácháte několik přestupků, nemáte vůbec přehled o tom, že je pokuta na cestě. Za stěračem lísteček nemáte, takže přestupek ani nemůžete okamžitě řešit, delší dobu jste v klidu a pak se na vás sesype několik pokut najednou. Namátkou může přijít pokuta z kamery za rychlou jízdu. Tyto kamery mají již i na těch nejmenších vesnicích, takže není problém vyfasovat několik pokut za měsíc. Další kamera, která vás hlídá je třeba při cestě na Slovensko či do Maďarska, pokud si nekoupíte jejich elektronickou dálniční známku, máte zaděláno na problém, i když vás po cestě nezastaví policista.

Tyto záludné kamerové nástrahy se hodně rozmáhají. Pro stát je to zlatý důl s minimálními náklady. Úředník má na stole šablonu, ve které mění pouze jméno, příjmení a RZ. Samozřejmě můžeme argumentovat tím, že přestupky se páchat nemají a řidiči si za problémy můžou sami. Stejně můžeme ovšem kázat, že alkohol za volant nepatří a výsledek bude stále stejný. Pokuty za alkohol a drogy za volantemjsou na denním pořádku, což nasvědčuje tomu, že motoristé jsou nepoučitelní. Rozdíl je samozřejmě v tom, že opilý řidič může někoho zabít, za to při nezaplacení drahého parkovného uškodíme maximálně státní kase. Správným směrem vykročili na Praze 9. Zde se na vzdory Magistrátu rozhodly snížit parkovné za jednu hodinu na 10 Kč. To je rozumná cena a nikoho nemůže porazit, pokud opravdu potřebuje v Praze nutně parkovat. Jako regulační prostředek je to také ideální řešení. Na těchto místech se totiž nebudou odkládat dlouhodobě nepoužívaná auta. Problém s tím má ovšem Magistrát Prahy, jelikož tyto příjmy jsou z jeho pohledu velice nízké. Kde jsou ovšem vybrané miliony z modrých zón, to se jen tak nedozvíme.