Close

20. 4. 2016

Autopůjčovna v Praze

podnikání

Tak jako kterékoli podnikání má i oblast autopůjčoven v Praze svá rizika. Majitelé těchto firem musí být připraveni na ne zrovna malé nepříjemnosti, které musí překonat. Jedním z nich je celkem velká prvotní investice do vozového parku. Automobily, které autopůjčovna pronajímá musí vydržet spousty kilometrů bez závad, což znamená nakoupit nové vozy. Starší auta by se jim totiž mohla vymstít v podobě nekonečných oprav a spoustou nespokojených zákazníků. Nikdo nechce s autem někde v polích čekat až přijede asistenční služba a odtáhne nepojízdný stroj do servisu. Rázem se stane z pěkně začínající dovolené nepěkný zážitek na celý život.

Když už je autopůjčovna vybavena auty, musí najít nějaké místo, kde budou zaparkována. A to je v současné době v Praze velký problém. Modré zóny rostou jak houby po dešti, i když máte zaplacen poplatek za parkovací kartu, místo na zaparkování stejně nemůžete jen tak najít. Z tohoto důvodu jsou ceny za parkovací místa vyšroubované do závratných výšin. Tento náklad se jistě projeví v ceníku pražské autopůjčovny.

V PRAZE JE HODNĚ AUTOPŮJČOVEN

V každém oboru jsou ceny kroceny na základě konkurence. Ne jinak je tomu i u autopůjčoven. Pokud si prolistujete v internetovém vyhledavači, kolik autopůjčoven v Praze působí, budete překvapeni jejich vysokým počtem. Velká konkurence tlačí ceny dolů, tím pádem některé firmy jedou na hranici rentability. Později se jim to ovšem vymstí a ukončí svoji činnost. Pokud prodáváte zboží, tak velice rychle zjistíte, jaká může být vaše minimální prodejní cena. Tyto kalkulace zvládne i laik. U ceny půjčovného je ovšem situace o něco odlišná. Kromě pořizovací ceny automobilu nejsou ostatní vstupy tak jednoznačné a provést přesnou kalkulaci nákladů je velice složité. Z tohoto důvodu se nasazují konkurenční prodejní ceny nájemného. To znamená, že se mrkneme, za kolik pronajímá konkurenční autopůjčovna a nasadíme cenu o něco nižší.

To ovšem může být pro začínající autopůjčovnu zničující. Do kalkulací by se měla zahrnout amortizace, najeté kilometry, náklady na reklamu, samozřejmě pořizovací hodnota vozidla, náklady na opravy, servis, neuhrazené škody (například vandalizmus, nezaplacené nájemné, nevymožené pokuty atp.) a jiné nepřímé náklady.

LUXUSNÍ AUTOPŮJČOVNY PRAHA

Zajímavé je, že v Praze najdeme hodně luxusních autopůjčoven, které pronajímají vozy klidně za 5 000 – 10 000 Kč za den. Jedná se většinou o vozy Porsche, Maserati, Ferrari a podobné lahůdky. Člověk se někdy diví, kdo si tyto vozy půjčuje. Přeci jen boháči, kteří na to mají, by měli tyto stroje mít ve svých multigarážích na pozemku svého ranče.

AUTOPŮJČOVNY CARSHARING PRAHA

V poslední době se hodně mluví o sdílené ekonomice. I do oblasti autopůjčoven v Praze tento pojem pronikl velice rychle. Na začátku měla sdílená ekonomika úplně jiný význam než dnes. Když měl někdo doma nevyužitý pokoj s postelí, tak ho pronajal. Když někdo nejezdil autem o víkendu, tak ho pronajal. To je sdílená ekonomika. Dnes se pod rouškou sdílené ekonomiky pronajímají komerčně celé byty a některé autopůjčovny se jen přejmenovaly na carsharing. Přitom se jedná o klasické podnikání. Rozdíl u carsharingu je ten, že je oproti klasickým autopůjčovnám o dost dražší, ale na druhou stranu je půjčení a vrácení podpořeno moderními technologiemi. Má to ovšem i svá rizika, co si budeme povídat. Potíže se zákazníky mají autopůjčovny, i když se auta fyzicky při předávání kontrolují. Nedovedu si představit dokazování způsobené škody, pokud auto nikdo při vrácení neprohlédne a nepotvrdí, že je vše v pořádku.