Close

14. 11. 2015

Volkswagen podváděl s emisemi

Skandál, který nedávno vypukl kvůli podvodům při měření emisí, je kauza, která není mnoho lidem jasná. Podváděl Volkswagen nebo ne? Co se vlastně stále řeší?

ÚPRAVA SOFTWARU KVŮLI EMISÍM

emise

Pointa je jasná. Volkswagen chtěl prodávat více svých TDIček v USA, tam jsou ovšem hodně přísné limity na oxid dusíku. Chytré německé hlavy vymyslely, že normu splní pouze při měření emisí, v normálním provozu auto bude vypouštět oxidu dusíku podstatně více. Řídící jednotka motoru konkrétního turbodieselového vozidla, které mělo plnit emisní normu Euro 5, obsahovala software, který dokázal zjistit, že jsou právě měřeny na autě emise. Pokud se programový kód dostal do větve „je pravda“, že mi měří emise, zařídil to, že automobil vypouštěl méně škodlivin. Jak to zjistil, že je napíchnutej? Moderní vozy mají několik řídících jednotek, které ovládají jejich různé části. Mezi nejznámější patří řídící jednotka motoru, imobilizéru, centrální elektriky, airbagů, klimatizace, ABS a další. Každá řídící jednotka je jakýsi malý počítač s nainstalovaným softwarem, který se stará o konkrétní oblast vozidla. Prográmek se většinou skládá s tisíců řádků zdrojového kódu, tím pádem s ním lze lehce manipulovat. A takto byl poupraven softwarek řídící jednotky motoru. Při schvalování vozidla do provozu jsou měřeny emise konkrétním postupem. Auto jede na válcích, takže volant se neotáčí, což je jedna z indicií pro řídící jednotku. Postup je pro automobilku známý, takže není problém nastavit, kdy se mají emise snížit. Pokud jedete na měření emisí před technickou kontrolou, tak i zde je postup měření pokaždé stejný. Technik túruje vašeho miláčka třikrát za sebou až k podlaze na několik sekund. To by řidič za běžného provozu málokdy praktikoval. Pokud jezdíte vozidly, které nabízí k pronájmu naše autopůjčovna, s ničím takovým si hlavu lámat nemusíte.

VYHOVUJÍ EMISE NORMĚ?

Nikde jsem se nedočetl, zdali emise za běžného provozu překračují povolené limity nebo ne. To si myslím, je pro většinu lidí zásadní otázka. Pravděpodobně tomu tak není, protože tento scénář by byl pro automobilku katastrofou větší než probíhající aféra. Jádro pudla bude v tom, že firma podváděla, ale až soudy přesně určí, koho vlastně podvedla. Určitě byly podvedny americké úřady, jelikož na pořízení těchto „ekologických“ vozidel dávaly dotace. Jak už tomu v těchto případech bývá, na podvod přišli v Americe, kde jsou schopni se soudit kvůli tomu, že mají kašel po vykouření cigarety, a protože to není napsáno na krabičce, vysoudí z výrobce pár milionů. První žaloby již padly a Evropané se rádi přidali. Podobné žaloby a odškodnění proběhli v USA nedávno. Zákazníkům se nelíbilo, že v technickém průkazu byly úplně jiné údaje o spotřebě paliva, než byla spotřeba reálná. V naší autopůjčovně zaplatíte za palivo jen tolik, kolik projezdíte. Samozřejmě, že reálná spotřeba byla vždy vyšší. Týkalo se to automobilky Kia a Hyunday. Stejně „ukecaný“ techničák mám u sebe i já. Škoda Fabia II 1.2 TSI se na průměrnou spotřebu 5,2 ltr./ 100 km dostane pouze, když jede dlouho z kopce. K soudu by mě ovšem tento fígl nedostal, pravděpodobně proto, že podobné finty na vás zkouší kde kdo celý život. To bych u toho soudu byl pořád.

VÝSLEDEK DIESELGATE

Mezivýsledek je zatím pro VW dost nepříjemný. Akcie poklesly o cca 40 %. Ve vzduchu visí odškodnění, hlavně pro americké zákazníky, kteří se v těchto žalobách vyznají. A Evropané si jejich muster jistě rádi zkopírují a pošlou na místní soudy. Pro majitele dotčených vozů se nic nemění. Maximálně vám při svolávačce přehrají software v řídící jednotce motoru. Vy ovšem nepoznáte vůbec nic, jízdní vlastnosti zůstanou stejné. Při měření emisí možná budou výsledky trošku horší, dá se ovšem předpokládat, že budou vyhovovat evropským normám. Přijďte k nám do autopůjčovny v Praze a vyberte si vůz, který vám vyhovuje.