Close

2. 12. 2015

Odtah, botička, pokuty v Praze

Pokud používáte často osobní automobil k cestě do práce a z práce, a nedej Bože máte práci, při které používáte auto celou pracovní dobu, určitě se často setkáváte se situací, kdy nemáte kde zaparkovat. Praha začala kvůli tomu budovat parkovací zóny, které stejně mnoho neřeší a problém jen odsunují na hranice těchto zón místo toho, aby postavila dostatečný počet podzemních či nadzemních garáží.

KDY ODTAH, KDY BOTIČKA

Botičku většinou dostanete, pokud stojíte na parkovacích automatech a nemáte zaplaceno parkovné. Odtažení je provedeno v ostatních případech, kdy parkujete, tam kde to není povoleno. To jestli vám hrozí odtah, většinou poznáte podle dopravní značky, která je umístěna na začátku komunikace, kde stojíte. Je dobré se trochu projít a zkontrolovat si, zdali na nás nečíhá nějaká záludná tabulka. Většinou se jedná o značku zákazu zastavení, zákazu stání, vyhrazené parkoviště pro invalidu, značka modré či jiné zóny, kde se smí parkovat jen s kartičkou, která nás k zaparkování opravňuje. V pravidlech silničního provozu jsou uvedeny situace, kde se zastavit či stát s automobilem nesmí a zároveň k tomu není potřeba žádná dopravní značka, jelikož by bylo všude trošku přeznačkováno.Zastavení a stání je zakázáno například:

  • na přechodu pro chodce a pět metrů před ním
  • na tramvajovém pásu
  • v tunelu a na mostě
  • v nepřehledné zatáčce a v její blízkosti
  • na křižovatce, pět metrů před ní a pět metrů za ní
  • v jízdním pruhu, atp.

Dost často je vyznačen na silnici či chodníku zákaz zastavení pruhem žluté barvy, ten by vás měl od zaparkování na tomto místě odradit.

POKUTY V PRAZE ZA DOPRAVNÍ PŘESTUPKY

V Praze zaplatíte za odtah vozu 1900 korun, první den parkování na odstavném parkovišti stojí 250 korun. Pokud parkujete na místě, kde je to zakázané, můžete navrch dostat pokutu do 2000 korun. Výše pokuty většinou záleží na přístupu toho, kdo vám pokutu ukládá. Další pasti jsou v Praze nastraženy v podobě kamer, které snímají vaši rychlost a pokud je vyšší než ta povolená, hned vás pěkně vyfotí. V brzké době můžete očekávat doporučený dopis z Magistrátu s prosbou o uhrazení příslušného obnosu. Pokuty za překročení rychlosti se většinou pohybují od 600 Kč do 1000 Kč. Za tisíc už musíte překročit rychlost tak o 20 km/hod ve městě. Drahé je také zaparkovat na vyhrazeném místě pro invalidy, zde můžete čekat pokutu 1500 Kč. Kamery není radno podceňovat, jelikož je jimi Praha doslova prošpikovaná a zdá se mi, že jich stále přibývá.