Close

22. 9. 2015

Mezinárodní řidičský průkaz

Platnost českého řidičského průkazu v zahraničí

Od začátku roku 2014 platí v České republice pouze řidičské průkazy vzor 7 a vzor 8. Na první pohled vypadají stejně. Jsou plastové a jejich rozměry jsou podobné rozměrům kreditní karty. Ostatní starší řidičské průkazy jsou neplatné. S novými řidičskými průkazy můžete bez obav řídit motorová vozidla ve všech státech Evropské Unie. Pokud jedete mimo Evropskou Unii, měli byste si raději nechat vystavit mezinárodní řidičský průkaz.

MEZINÁRODNÍ ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ

mezinárodní řidičák

Mezinárodní řidičský průkaz vám vystaví na počkání, tam kde se vystavují české řidičáky (úřad evidence řidičů). V Praze tento úřad sídlí u metra Vyšehrad (Business Centre Vyšehrad, Na Pankráci 1685/17,19, Praha 4). Informace získáte na lince 236 005 490, návštění dny jsou:
Pondělí – Čtvrtek 7.00 – 19.00 hodin
Pátek 7.00 – 11.00 hodin.
Vystavení tohoto řidičáku stojí 50 Kč, s sebou musíte mít fotografii 35 x 45 mm, občanský průkaz, řidičský průkaz. Jelikož se rozlišují dva typy mezinárodního řidičského průkazu (vídeňský a ženevský typ) bude vás zajímat, který si nechat vlastně vystavit. S touto otázkou si lámat hlavu nemusíte, protože úředník to ví a je na to připraven. Obsluze na přepážce řeknete, do které země jedete, a ona vám vystaví ten správný. Pokud nemáte s sebou fotografii, tak se nic neděje, jelikož na místě operuje sličná důchodkyně, která vám na počkání v krátké frontě ráda za příslušný obnos fotky vytvoří. Mezinárodní řidičský průkaz je pouze doplňkovým dokladem k národnímu řidičskému průkazu, to znamená, že samostatně je vám k ničemu. Vždy musíte s sebou mít český řidičský průkaz.

ŽENEVSKÁ A VÍDEŇSKÁ ÚMLUVA O ŘIDIČSKÝCH PRŮKAZECH

Vídeňský typ mezinárodního řidičáku:

– platnost 3 roky.

Ženevský typ mezinárodního řidičáku:

– platnost 1 rok.

Ženevský typ řidičského průkazu se vystavuje, pokud jedete do USA nebo Kanady a chcete tam řídit vozidlo. Mezinárodní řidičský průkaz po vás mohou vyžadovat například v autopůjčovně. Osobně jsem si auto půjčoval na letišti na Miami a nikdo ho po mě nechtěl, nechtěli vidět ani ten český, což ovšem vůbec nic neznamená. Auto jsem si rezervoval předem přes internet a pokud si dobře vzpomínám, tak jsem vyplňoval pouze číslo národního ŘP, což je ovšem číslo v USA absolutně anonymní.

Na stránkách Evropské hospodářské komise OSN je seznam států, které podepsaly a ratifikovaly jak ženevskou, tak vídeňskou úmluvu. Pokud úmluvu ratifikovaly, znamená to, že v tomto státě platí konkrétní mezinárodní řidičský průkaz. Seznam je průběžně aktualizovaný: Seznam států uznávajících mezinárodní ŘP
V tomto PDF dokumentu vidíme v levé části seznam států, v horní části je seznam úmluv. Křížkem jsou zaškrtnuty úmluvy, které tyto státy ratifikovaly. Seznam obsahuje 57 různých mezinárodních úmluv a dohod, týkajících se dopravy. Ženevská úmluva z roku 1949 je ve sloupci 7, pod názvem Road Traffic, 1949. Vídeňská úmluva je ve sloupci 8 pod názvem Road Traffic, 1969.

Zajímavosti platnosti mezinárodních řidičských průkazů:

Zajímavé je se podívat, v kterých zemích jsou tyto řidičáky uznávané. S ženevským můžete auto v klidu řídit v USA, Kanadě, ale na Bahamách platí jen vídeňský. V Rusku platí oba typy, stejně je tomu ve Vietnamu a Zimbabwe. V Nigerii uznávají pouze ženevský, pokud se ale vydáváte do Pákistánu, vezměte si s sebou vídeňský typ.