Close

15. 5. 2015

Pozor na lovce nehod

Výměna píchlé pneumatiky

Asi každý z nás se dostal do situace, kdy potřeboval pomoc na silnici. Pokud píchneme pneumatiku, většinou si poradíme po splnění pár podmínek sami. Prvním předpokladem je mít v autě hever, klíč na kola a funkční rezervu. Pokud máte auto zapůjčené z naší autopůjčovny, všechny tyto věci jsou součástí výbavy. Druhým neméně důležitým předpokladem je tím klíčem povolit šrouby poškozeného kola. Jelikož má klíč na kola, který vozíme s sebou v autě, většinou dost krátké madlo, může se stát, že nebudeme úspěšní. Doporučoval bych do auta dokoupit klíč, který má delší rukověť. S tímto klíčem dokážeme vyvinout pomocí jevu známého z fyziky jako „páka“ větší sílu a šrouby nám snáz podlehnou. Tato problematika je aktuální hlavně u starších vozidel, kdy koroze pracuje v náš neprospěch. Cena takového klíče není nijak závratná, v Autokelly se pohybuje okolo 200 Kč.

KDY VOLAT POLICII PŘI DOPRAVNÍ NEHODĚ

asistence

Trošku jiná situace nastává v případě, kdy se staneme účastníky dopravní nehody. Stačí chvilka nepozornosti a bouračka je na světě. Zde mohou nastat různé situace. Pokud se s protistranou dohodneme na zavinění, zároveň škoda nebude na obou vozech vyšší jak 100 000 Kč (předpokládám, že tato hranice se dá i laickým okem odhadnout). Pokud by byla škoda dle našeho názoru vyšší, musíme volat Policii ČR. Samozřejmě, že náš odhad může být hodně zkreslený a nikdo nás nebude popotahovat za to, že se zmýlíme o pár desítek tisíc, nejsme automechanici. V případě, že Policii ČR volat nutné není (nejsou zranění, není poškozeno nic jiného, než naše auta), stačí nám sepsat a podepsat protokol o dopravní nehodě, který musíme vozit v autě, a s ním dojít na naši pojišťovnu, která věc bude řešit. Je také vhodné pořídit fotografie z místa nehody, kdyby došlo k nějakým nesrovnalostem nebo si to viník rozmyslel a snažil se věc překrucovat. Pokud se s protistranou nedohodneme na zavinění nebo je škoda na první pohled značná, je třeba zavolat Policii (tel.: 158), aby sepsala protokol, rozhodla o vině, popřípadě udělila nějakou tu pokutu.

LOVCI NEHOD VŽDY POBLÍŽ NEHODY

A v tuto chvíli přichází na řadu riziko v podobě lovců nehod. Někde jsem četl, že číhají poblíž míst, kde se stávají často nehody a během chvilky jsou u vás. To se mi nezdá moc reálné, spíše si myslím, že mají své informátory na dopravní policii, kam chodí informace o nahlášených nehodách. Než přijede dopravní policista, který je v pracovní době dost zaneprázdněn, zabrzdí u vás osobní automobil s majákem na střeše, na autě má různé nápisy ve stylu asistenční služby motoristům, pomoc v nouzi, nehody, atp. Z auta vyskočí sympatický chlapík pomalu v reflexní kombinéze, aby dodal své činnosti pořádný punc, a začne zkoumat detaily vaší nehody. Při nejasném zavinění se znalecky většinou přikloní na stranu toho, kdo je pravděpodobným viníkem. Ten je totiž většinou více nešťastný a rád slyší slova pochopení. Tato taktika je logická. Ten, kdo nehodu zavinil, bude opravovat auto za svoje, platit odtah, popřípadě si půjčí auto. Zde je prostor něco vydělat a nebýt limitován plněním pojišťovny. Samozřejmě, že by lovec rád ulovil obě ryby, což pro něj není nemožné a záleží na jeho komunikačních schopnostech a znalostech „obětí“. Nabídne odtah, opravu, autopůjčovnu. Ke spuštění laviny „výhodných“ služeb stačí pouze podpis na jeho dobře sepsané smlouvě.

VOLEJTE 1224 POKUD SI NEVÍTE RADY

1224

Asi nejlepší rada je se s tímto „odborným poradcem“ vůbec nezaplést a nenechat se oblbnout jeho slovíčky. Vyslechnout jeho dobře míněné rady a s díky odmítnout. To co vám řekne, nemá žádnou váhu, důležité je to co podepíšete. Zpětně se na jeho sliby nelze odvolávat. Lovce nehod bych přirovnal k prodejcům spotřebního zboží zvaných „šmejdi“. Za hodně peněz prodávají málo muziky. Jejich taktika je jasná. Podepíšete smlouvu, která vás pěkně vyždímá. To je jediný cíl milého asistenta. Bude vás čekat předražený odtah, předražená oprava, předražené půjčení vozidla. Pojišťovny, které působí na české trhu, už tyto chytráky odhalila a na obranu proti nim spustila telefonní linku 1224. Pokud se stane cokoli, s čím si nebudete vědět rady, zavolejte tam, nahlaste svoji SPZtku (popřípadě číslo vaší smlouvy, které je uvedeno na zelené kartě) a oni vám řeknou, na co máte nárok zdarma a co si musíte zaplati ze svého. Skoro všechny asistenční služby, které můžete automaticky čerpat k vašemu povinnému ručení, mají odtah do určité vzdálenosti zdarma. Dále je v ceně úschova nepojízdného vozu přibližně na týden. Tato doba slouží k tomu, abyste si vyřídili odtah domů nebo domluvili v nějakém autoservisu termín opravy. Pojišťovna Kooperativa například také hradí jeden nocleh v zahraničí v případě poruchy či havárie. Pokud vám na této lince doporučí smluvní autoservis a opravu bude hradit pojišťovna, odpadnou vám starosti s licitací o ceně za opravu. Servis vaše vozidlo opraví a vy nevytáhnete z peněženky ani korunu. Pokud jste viníkem nehody, musíte mít samozřejmě uzavřeno havarijní pojištění, abyste opravu platit nemuseli (uhradíte pouze spoluúčast na škodě). Pokud platíte opravu ze svého je vhodné auto odtáhnout do prověřeného servisu. I když který servis je prověřený? Dobré je dát na doporučení někoho komu důvěřujete. Zeptejte se souseda, kam jezdí do servisu a zda je spokojen.