Close

12. 9. 2015

Dálniční poplatky

Poplatky za průjezd dálnicí v Evropě

Pokud chceme vyrazit s osobním automobilem do zahraničí, jistě nás bude zajímat, zdali se ve státech, kam míříme, platí za jízdu po dálnici a jakým způsobem se tyto poplatky hradí. Ta tam je doba, kdy se za používání dálnic neplatilo nic nebo stačilo nalepit samolepku na čelní sklo. Doba jde kupředu a způsoby jakým se platí mýto se různí stát od státu. Nejmodernější technologie umožňují snímat registrační značku a porovnávat ji s databází plateb za mýto. Problém spočívá v tom, že lehce v cizí zemi přehlédneme značku, která nám přikazuje zaplatit elektronické mýtné a to že jedeme na černo, se dozvíme, až když po nás bude policista chtít poplatek i s tučnou pokutou. Existují tři systémy výběrů, které se v praxi používají. Naše autopůjčovna vám nabídne českou dálniční známku zdarma.

DÁLNIČNÍ ZNÁMKY

První způsob je zakoupení dálniční známky před vjezdem na dálnici. Dálniční známka se nalepí na čelní sklo, aby byla vidět. Policista následně rozliší, kdo může po dálnici jezdit a kdo ne. Země, které používají dálniční známky, vždy nabízí známku s roční platností. Následně jsou nabízeny známky s kratší platností, kde už jsou rozdíly mezi jednotlivými státy. Většinou se jedná o známky na sedm, deset dnů, měsíc či dva měsíce. Na nutnost míti nalepenou dálniční známku nás upozorní dodatková tabule u značky označující dálnici nebo silnici pro motorová vozidla. Země, kde se používají dálniční známky, naleznete zde. Pokud máte automobil pronajatý v autopůjčovně, měla by být dálniční známka v ceně pronájmu.

MÝTNÉ BRÁNY SE ZÁVOROU

brána

Druhý způsob je výběr poplatku na mýtných branách, které jsou umístěny na vjezdu a na každém výjezdu z dálnice. Před najetím na dálnici si v automatu se závorou zmáčknete tlačítko a následně obdržíte lístek, který identifikuje, kde jste na dálnici najeli. Pokud z dálnice sjedete, uhradíte částku podle toho, kolik jste ujeli po dálnici kilometrů. Tento systém je nákladnější než dálniční známky, jelikož se musí uhradit veškeré stavby, závory, terminály, údržba, mzdy zaměstnanců, atp. Z tohoto důvodu řidiči zaplatí o dost více s porovnání s dálničními známkami. Jedna zpáteční cesta do Chorvatska přes mýtné brány vás může stát stejně co roční dálniční známka v České republice. Výhodou je, že po této dálnici na černo jet v žádném případě nemůžete, pominuli situaci, kdybyste závoru prorazili. Na druhou stranu je důležité mít při sobě hotovost nebo funkční kreditní kartu. Seznam států s mýtnými branami je zde.

ELEKTRONICKÉ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY (MÝTNÉ BRÁNY S KAMEROU)

mýtná brána

Třetí systém, který v upravené podobě používají například v USA na Floridě, funguje v Maďarsku, Rumunsku a od ledna 2016 i na Slovensku. Mýtné brány bez závor sledují pomocí kamer registrační značky a porovnávají je s databází zaplaceného mýta (dálničního poplatku). To je možné zaplatit přes internet nebo na čerpacích stanicích. Kdo nezaplatí, bude mít pravděpodobně problém. A jelikož je globalizace neúprosná, raději bych to nedráždil a před vjezdem na tyto dálnice bych mýto poctivě zaplatil. Jednoho dne se mohou systémy sloučit a může nás někdo z „velké dálky“ zbytečně popotahovat. Zajímavé je, že zrovna v Rumunsku a Maďarsku tento systém používají, nejedná se totiž o nejvyspělejší země v oblasti informačních technologií. Pravděpodobně (pouze můj skromný názor) vystavěli mýtné brány kvůli nákladním automobilům a kamionům, následně tuto technologii vylepšili a nasadili i na provoz automobilů do 3,5 tuny. Pokud jedete do zahraničí, naše autopůjčovna vám poradí, kde lze opatřit dálniční známky pro konkrétní země.