Close

9. 9. 2015

Nový nebo ojetý automobil

Rozhodnutí, zda si koupit nový nebo ojetý automobil záleží na mnoha okolnostech. Nejzásadnějším atributem je suma, kterou máme k dispozici. Peníze nemusíme mít bezpodmínečně v hotovosti. V dnešní době vám různé firmy, ať už solidní nebo různí lichváři, půjčí za příslušný úrok, kolik budete potřebovat. Samozřejmě se musíte něčím zaručit. Pokud si ujasníte částku, kterou můžete za auto utratit, následuje rozhodnutí, jaké auto si pořídíte.

DRUH KAROSERIE

Důležitým faktorem při výběru auta je druh karoserie, kterou požadujete. Čtyřčlenná rodina pravděpodobně bude vyžadovat verzi kombi. Toto provedení je ideální také pro domácího kutila, jelikož objem kufru vyřeší starosti, kam se všemi důležitými věcmi, které se převáží sem a tam. Postaršímu manželskému páru postačí vůz střední třídy. Tyto vozidla mohou být v provedení hatchback, sedan, spaceback. Pokud máte rádi velká auta, a máte trochu více peněz na útratu za osobní automobil, můžete se poohlédnout po SUVéčku. Mladší ročníky mají radši něco rychlejšího, pro ně bude vhodný nějaký ten sporťák.

VARIANTY:

  • Hatchback, spaceback: U těchto aut se otvírá víko kufru společně se zadním sklem, který je v těchto dveřích, opěradla zadních sedadel se dají sklopit, takže se do auta vejde při sklopení i více věci.
  • Sedan, limusina: Tyto vozy mají zadní sklo pevně zabudované, zadní kufr se otvírá bez něj. Opěradla zadních sedaček jsou umístěny většinou napevno. Do kufru se proto nevejdou rozměrnější věci.
  • Kombi: Automobily, které mají rozměrný zavazadlový prostor.
  • SUV: Terénní automobil, přizpůsobený k provozu na normálních silnicích.

NA KONKRÉTNÍ VÝBAVU SE ČEKÁ MĚSÍCE

Škoda Fabia 3

Pokud máme větší množství peněz, zamíříme do autosalonu. Problém u nových vozidel je ten, že pokud máme ve svých představách vysněnou barvu nebo konkrétní výbavu, většinou tento jedinečný vůz prodejce nemá na skladě a musíme si na něj počkat. Čekací doby nejsou nijak krátké a pohybují se v průměru kolem čtyř měsíců. Výběr barev a výbav skladových vozů je daný, a pokud nejsme omezování konkrétní barvu, určitě si vybereme i z těchto aut. Výhodou je, že na nic čekat nemusíme a hned odjíždíme domů s novým automobilem.

OJETÉ VOZY

Většinou si ovšem pořizujeme automobil ojetý, a zde můžeme očekávat větší dobrodružství. Čím méně máme peněz, tím větší potíže můžeme čekat. Častým nešvarem je stočený tachometr. Čím starší vůz pořizujeme, tím máme větší šanci, že tachometr bude stočený. Největší riziko je u vozidel kombi s dieselovým motorem. To jsou auta „dělníci“, takže zde je na místě opravdu být ve střehu. Pro tyto vozy není problém najezdit 70 000 km ročně. Nikdy si je nekupují manželé v důchodu, aby s nimi jezdily o víkendu na chatu, jelikož jejich pořizovací cena je relativně vysoká. Bláhové je očekávat, že Škoda Octavia kombi bude mít po deseti letech provozu najeto něco kolem 150 000 km. Bohužel jsou těchto nabídek plné autobazary a odhalení tohoto podvodu je nelehké, často nemožné. Daleko menší riziko je u malých benzínových aut, s kterými se tolik nenajezdí.

SERVISNÍ KNÍŽKA

Asi nejdůležitější dokument při koupi ojetého vozu je servisní knížka. Čím později končí poslední záznam, tím lépe. I z její kratší historie lze dovodit současný stav kilometrů. Skoro nikdy nejedí auto se stejným majitelem první tři roky ročně 50 000 km a poslední tři roky, kdy už nejsou záznamy v servisní knížce jen 10 000 km / rok. To je nesmysl a lze předpokládat, že auto bude mít po 6 letech najeto pěkných 300 000 km. Majitel však tvrdí, že auto má pouhých 180 000 km.