Close

16. 9. 2015

Povinná výbava

OD 1. 10. 2018 DOŠLO KE ZMĚNĚ OBSAHU POVINNÉ VÝBAVY: ZDE

Od 1.1.2011 platí vyhláška 283/2009 Sb., která také určuje aktuální součásti povinné výbavy v osobním automobilu. K dnešnímu dni, tzn. 10.1.2014 tato vyhláška stále platí a pravděpodobně se opět delší dobu měnit nebude.

POVINNÁ VÝBAVA OSOBNÍHO AUTOMOBILU MUSÍ OBSAHOVAT:

heverklíč na šrouby kolnáhradní kolo nebo opravnou sadu na kolalékárna(složení vymezeno níže)výstražný trojúhelníkreflexní vesta

SLOŽENÍ AUTOLÉKÁRNIČKY:

  • 3ks obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
  • 3ks obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
  • 1ks náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, minimální lepivost 7 N/25 mm)
  • 1ks obinadlo škrtící pryžové (60×1250 mm)
  • 1ks rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
  • 1ks nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka min. 14 cm
  • 1ks isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 x 140 cm(určeno přílohou č.14 vyhlášky 283/2009 Sb. platné od 19.7.2011)

povinná výbava

V nové vyhlášce byla v původním platném znění zahrnuta povinnost mít v lékárničce i leták o postupu při zvládání nehody a resuscitační masku. Tyto dvě součásti byly povinné pouze od 1.1.2011 do 19.7.2011, kdy byly ze seznamu povinných věcí auto lékárny vyřazeny jako zbytečné. Většinou je každý motorista v nové lékárničce má, ale nemusí si je odstraňovat. Na tomto přikladu jasně vidíme, jak si s našimi penězi a hlavně za naše peníze úředníčci pěkně pohrávají. Pokud by ten, kdo je za to placený, více přemýšlel, pravděpodobně bychom i my něco ušetřili.


POLICEJNÍ KONTROLA, COPAK PO NÁS VYŽADUJE.

vesta

Pokud Vás zastaví policejní hlídka, určitě po Vás bude chtít občanský průkaz, řidičský průkaz a technický průkaz od vozidla, které řídíte. Vaší povinností je také u sebe vozit potvrzení o povinném ručení, je to takzvaná zelená karta. Tu Vám vydává pojišťovna, u které máte sjednané povinné ručení. Žádnou složenku o zaplacení nebo jiné potvrzení mít u sebe nemusíte. Také nemáte povinnost u sebe vozit osvědčení o emisích. Určitě by jste neměli zapomenout na protokol o dopravní nehodě, který sice není povinný, ale určitě byste ho mohli postrádat, zrovna když se Vám to nebude hodit.

Policisté poslední dobou také rádi kontrolují stav pneumatik a v zimním období hlavně to, zda máte zimní pneumatiky nazuté, pokud je nasněženo. Povinně je musíte mít nasazeny od 1.11. do 31.3., pokud je na silnici sníh, led nebo se dá předpokládat, že sněžit bude. Minimální hloubka vzorku daná zákonem je u zimních pneumatik 4 milimetry, u letních pneumatik je tato hranice 1,6 milimetrů.

Policejní hlídka Vám také může zkontrolovat technický stav vozidla, provést dechovou zkoušku, která zjišťuje přítomnost alkoholu nebo omamných látek ve Vašem těle. Pokud tyto zkoušky skončí pozitivně, začíná velice nepříjemná etapa Vašeho života, která často končí odebráním řidičského průkazu, peněžitou pokutou v řádech tisíců a někdy i trestním stíháním. Takže tímto nabádám všechny řidiče, ať si za střízliva ujasní priority a přesvědčí samy sebe, že za volant opilí nesednou. Pokud je člověk opilý, často se chová nesmyslně a začne toho litovat, až když sčítá finanční a jiné škody, které způsobil jednou jízdou pod vlivem alkoholu.