Výměna pylového (kabinového) filtru není nijak složitá záležitost. Pokud jste alespoň trošku zruční, nebude to žádný problém. Filtr se ukrývá pod kaslíkem u spolujezdce. Oproti Octavii II se přístup trošičku ztížil, ale nejedná se o nepřekonatelnou překážku. Musí se při tom demontovat kaslík. Jediné nářadí, které budeme k výměně potřebovat je jakýkoli šroubovák. Ten použijeme až při vracení kaslíku zpět. Na rozebírání nepotřebujeme nic, kromě svých šikovných rukou.
Měnit kabinový filtr je doporučováno jedenkrát za rok. Jeho výměnu je vhodné spojit s čištěním klimatizace, což lze bez problému zvládnout také svépomocí. Ideálním termínem je přelom jara a léta, kdy začíná sezóna klimatizací. V tu dobu je nejlepší odstranit z ventilační soustavy veškeré bakterie, alergeny a ostatní prachové částice. Tato část údržby vozidla je přínosná hlavně pro naše zdraví a zdraví našich spolujezdců. Letní výlet do Chorvatska s neudržovanou soustavou klimatizace se může stát pro alergika jeho noční můrou. A přitom řešení je jednoduché. Další výhodou je to, že ušetříte čas a peníze, jelikož do autoservisu se musíte předem objednat, odvézt tam auto a následně si ho vyzvednout. Částka, kterou po vás budou chtít, také není zanedbatelná a může se bez materiálu vyšplhat až k tisícikoruně. Za takto ušetřené peníze si můžete užít jinou zábavu.
Pylový filtr a čistič klimatizace si můžete koupit například v Autokelly, jejichž pobočky jsou rozesety po celé republice. Pak už se můžete pustit do práce. Kaslík nejdříve otevřete a lehkým přitáhnutím k sobě vyvlečete z pantů, které jsou umístěny v jeho spodní části. Nepoužívejte násilí, abyste neulomili některý kus plastu. Vždy sledujte, kde se tomu nechce povolit a zkoušejte kaslíkem různě pohybovat, on nakonec povolí. U předchozích generací se kaslík vyndávat nemusel, což bylo o hodně příjemnější. Když ho máte venku, přímo před sebou vidíte zakrytý otvor pro uložení filtru. Víko otvoru musíte otevřít. Má panty ve spodní části, takže musíte uvolnit pacičky v jeho horní části a z boku ho současně přitahovat k sobě, až se otevře.
Následně vyjmete pylový filtr a vložíte nový. Jediné, co sledujete je šipka na filtru, která určuje směr proudění vzduchu. Ten proudí se shora dolů, takže podle toho vložíte nový filtr do pouzdra. Montáž už by neměla být problém. Jediné, co trošku zlobí, je páčka po pravé straně kaslíku (viz foto), která má za úkol jeho plynulé otvírání. Tu si musíte při montáži podržet například šroubovákem, jelikož bez jeho přidržení stále vyskakuje a nechce se usadit na své místo. V naší autopůjčovně vyměňujeme filtry dle jejich servisních intervalů.
Pravidla určuje politik Nacházíme se v době, která se dá bez nadsázky nazvat revoluční, co…
V dnešní době si v Praze stále více lidí automobil místo jeho nákupu raději půjčí. Nepříjemností nejsou…
V Praze se během covidových uzávěr nedařilo mnoha odvětvím. Výjimkou nebyly ani autopůjčovny. Turisté zmizeli z Prahy…
Naše autopůjčovna pronajímá již 16 let vozidla značky Škoda. Za tu dobu se nabídka hodně…
V posledních letech začalo raketově růst povinné ručení. Znatelné to je i v letech 2020/2021, kdy místo…
Jak jinak si vysvětlit rapidní nárůst aut, které začaly parkovat v modrých zónách zcela zdarma. Jedná…