Stáří pneumatik DOT

Pokud chceme zjistit, jak stará je pneumatika, stačí prozkoumat její boční stěnu. Tam se nachází zkratka DOT a za ní je čtyřčíslí, např. 0517. Toto konkrétní číslo znamená, že pneumatika byla vyrobena v pátém týdnu v roce 2017. První dvojčíslí tedy neznamená měsíc ale týden. Pátý týden odpovídá začátku února. V některých případech je datum vyznačeno jen na jedné straně gumy, takže když číslo nenajdete, stačí pneumatiku otočit.

JAK STARÁ MŮŽE PNEUMATIKA BÝT?

Žádný zákon na to neexistuje. Na autě můžete mít pneumatiku, jak starou chcete. Jediným omezením je hloubka vzorku. U letní pneumatiky nesmí být vzorek menší než 1,6 mm u zimní jsou to 4 mm. Pokud je vzorek sjetý riskujete nejen pokutu, ale také potíže s pojišťovnou v případě pojistné události nebo v horším případě svoje zdraví při nějakém karambolu. Podle testů se kvalita pneumatiky časem horší. Začnou být tvrdší a jejich vlastnosti už nejsou takové, jako když jsou nové. Výrobci pneumatik by byli samozřejmě rádi, kdybychom si pneumatiky měnili co nejčastěji. Někde jsem četl, že by se desetiletá pneumatika měla bez pardonu vyhodit. Nejsem si tím příliš jistý. Hledal jsem konkrétní výsledky testů, ale nikde jsem nic neobjevil. Pravděpodobně se prodlužuje brzdná dráha, ale těžko říci o kolik. Myslím si, že kolizi způsobíte spíše riskantní jízdou než na základě starých pneumatik. Některé starší pneumatiky nepříjemně hučí, což je spíše důvod k jejich likvidaci. Pokud by se pneumatika roztrhla vlivem stáří, bylo by na pováženou si hlídat její stáří.

NEJDÉLE VYDRŽÍ SPRÁVNĚ OPEČOVÁVANÁ PNEUMATIKA

Nejvíce pneumatice škodí sluneční zářeni. Proto není velký rozdíl mezi datem výroby a uvedením pneumatiky do provozu. Výrobci a prodejci pneumatiky skladují v temnu při konstantní teplotě. Tím pádem je pneumatika starší výroby stejně kvalitní jako mladší pneumatika, pokud byla ta starší kvalitně skladována. Kvalita se začne snižovat až po prvním vyjetí na silnici. Aby pneumatika dlouho vydržela je důležité ji nafoukat na předepsanou hodnotu. Podhuštěná pneumatika se více zahřívá, sjíždí po stranách, přehuštěná pneumatika hůře drží na silnici a více se sjíždí ve středu profilu. Také je vhodné nechat si udělat geometrii, aby se pneumatiky nesjížděly nerovnoměrně. Proti zpuchření zabírá omytí pneumatiky po zimě vodou. Pokud je možnost výběru parkovacího místa, je nejlepší gumy nevystavovat dlouhodobě slunečnímu záření, garáž je ideální místo pro zachování kvality pneumatik.

Share

Recent Posts

  • Články autopůjčovny

Kam se žene elektro mobilita

Pravidla určuje politik Nacházíme se v době, která se dá bez nadsázky nazvat revoluční, co…

2 roky ago
  • Články autopůjčovny

Autopůjčovna je alternativou k vlastnění auta

V dnešní době si v Praze stále více lidí automobil místo jeho nákupu raději půjčí. Nepříjemností nejsou…

2 roky ago
  • Články autopůjčovny

Autopůjčovny v Praze po covidu

V Praze se během covidových uzávěr nedařilo mnoha odvětvím. Výjimkou nebyly ani autopůjčovny. Turisté zmizeli z Prahy…

3 roky ago
  • Články autopůjčovny

Vyzkoušejte nový Škoda Kamiq v autopůjčovně

Naše autopůjčovna pronajímá již 16 let vozidla značky Škoda. Za tu dobu se nabídka hodně…

4 roky ago
  • Články autopůjčovny

Drahé povinné ručení? Zkuste autopůjčovnu.

V posledních letech začalo raketově růst povinné ručení. Znatelné to je i v letech 2020/2021, kdy místo…

4 roky ago
  • Články autopůjčovny

Magistrát Prahy dotuje soukromé autopůjčovny

Jak jinak si vysvětlit rapidní nárůst aut, které začaly parkovat v modrých zónách zcela zdarma. Jedná…

4 roky ago