Close

1. 10. 2019

Autopůjčovny v Praze a pokuty

přestupek

Autopůjčovny v Praze musí řešit pokuty stále častěji. Klienti si půjčí auto, následně ho vrátí, ale pokuty za dopravní přestupky většinou do kanceláře půjčovny dorazí se zpožděním několika měsíců. Potíž je také v tom, že pokuty jsou v dnešní době skryté, už se málokdo obtěžuje se strkáním lístečku za stěrač. Městský strážník v Praze je vybaven databankou s foťákem, vyfotí nesprávně zaparkované auto a odchází, zbytek zařídí moderní technologie. U auta se zdrží asi tak minutku. Hříšník tím pádem ani neví, že něco spáchal. Pokud si najde místečko, o kterém si myslí, že je v souladu se zákonem, má velký problém.

Po nějakém čase se totiž na něj může navalit i několik desítek pokut za špatné parkování. Důkazy jsou neprůstřelné, obhajoba chabá. V tu chvíli již nezbývá nic jiného, než sloučení pokut, aby se z několika desítek tisíc stala pokuta jen za několik tisíc. Systém kontroly špatného parkování se v Praze zdokonaluje k libosti městských částí. Tyto příjmy jdou do miliónů a mnohdy předčí i příjmy z výběru poplatků za parkování v modrých zónách. Na záchytná parkoviště se na druhou stranu tak trocu zapomíná. Není důvod, vše funguje, tak jak má. Řidiči nestačí na pokuty vydělávat.

Autopůjčovna obdrží výzvu

V první fázi autopůjčovna obdrží výzvu k zaplacení určené částky za spáchání dopravního přestupku. Toto není konkrétní pokuta, ale jakýsi odpustek, aby se přestupkem nikdo nezabýval. Za špatné parkování jde většinou o částku 500 Kč. Majitelé autopůjčovny kontaktují nájemce vozu, který měl vůz půjčený v době spáchání přestupku, a většinou se s ním dohodnou na úhradě tohoto odpustku.

pokuta

Tato částka je totiž výrazně nižší, než opravdová pokuta za špatné parkování. Ta se pohybuje v rozmezí 1500 – 2500 Kč a je řešena ve správním řízení. Do toho se řidič dostane po nezaplacení výše zmíněného odpustku. Správnímu řízení se v autopůjčovny snaží vyhnout, jelikož se současně musí zaplatit i 1000 Kč správní poplatek a výsledek je tučná suma, kterou musí někdo zaplatit. Ten někdo je většinou hříšný nájemce. Pokud se k pokutě nemá a nechce ji z nějakého důvodu zaplatit, postoupí majitelé autopůjčovny celý případ advokátovi a jde se k soudu.

Autopůjčovna může podat žalobu

U soudu není pochyb, kdo je v právu a kdo se snaží z povinností vykroutit. Důkazy autopůjčovny v podobě nájemní smlouvy, ve které jsou detaily řešení pokut uvedeny, jsou neprůstřelné. K pokutě se nabalí soudní výlohy a rázem je z obyčejné pětistovky dluh v řádu tisíců korun. Na vlastní oči jsem viděl případ nezaplacené jízdenky za 24 Kč, která skončila exekucí v celkové výši 7 900 Kč. Tak tomu říkám nerozum.

V naší autopůjčovně v Praze se setkáváme ve většině případů s rozumnými klienty, kteří svoji chybu uznají hned v úvodu a ochotně poukáží částku na náš účet s velkou omluvou. Takto by to mělo fungovat.