Close

15. 11. 2016

Pozor na falešné dálniční známky 2016

Nekupovat levnější dálniční známku

dálniční známka

Jako každý rok si motoristé pořizují začátkem roku dálniční známku. Většinou si kupujeme známku na celý rok. Letošní cena české roční dálniční známky se nemění a seženeme ji za 1500 Kč. A jak se stalo v posledních letech tradicí, opět se začaly vyskytovat falešné dálniční známky. Policisté jich už několik zajistili a dávají nám vědět, co je na nich jinak než na originálech. Rozeznat je na první pohled, není skoro možné, jelikož jsou vyrobeny velice kvalitně. Vloni prý byly padělky vyrobeny v Číně. Bohužel se od Policie moc přínosných informací nedozvíme, protože neustále pátrají a pátrají a pátrají, kdopak ty falešné známky vyrábí a distribuuje. Je to sice chvályhodné, mě by však zajímalo, kde se tyto známky prodávaly. Jestli se dostaly i do sítě prodejců na benzinový pumpách nebo je jen někdo pokoutně nabízí někde v šeru na parkovišti. To by mi usnadnilo rozhodování, kde si ji mám či nemám koupit. Doporučení typu, nekupujte si dálniční známku, kterou někdo nabízí levněji, je s prominutím rada pro hlupáky, kteří si následně zaslouží postih za jízdu po dálnici na černo. Pokud budeme vycházet z loňských informací, tak se známky v kamenných prodejnách neprodávaly. To je sice pěkné, ale nic to pro mě neznamená. Co když budu první, kdo si koupí falešnou dálniční známku na čerpací stanici. Majitel pumpy si klidně může v duchu myslet, že kupuje originály od někoho, kdo zavřel čerpací stanici a nabízí mu je za výhodnější cenu. Takto jsem si osobně koupil v klasické trafice před pár lety pár falešných lístků na pražskou MHD, naštěstí nestály 1500 Kč, ale poučení do budoucna to zajisté je. V autopůjčovně si můžete být jisti, že falešná známka na voze nalepena není.

KUPUJTE RADĚJI NA POŠTĚ

Největší jistotou je podle mého názoru prodejce pošta, kde si necháte vystavit potvrzení o koupi i s doplněním čísla konkrétní dálniční známky. Doklad o koupi si pečlivě uschovejte, je to jediný doklad, s kterým se můžete ohánět, pokud budete mít na autě falešnou dálniční známku. Při sporu máte v ruce nezpochybnitelný důkaz o tom, že v tom nejedete. Na benzínové pumpě totiž takovou jistotu již nemáte, jelikož dostanete účtenku z pokladny, která načetla pouze čárový kód dálniční známky. Dopsání čísla dálniční známky na tuto účtenku už nemusí být tak jednoznačným důkazem. Dopsat to tam může kdokoli později a obsluha pumpy může tvrdit, že vám prodala originál. Pokud budete dálniční známku koupovat jinde než na poště, je vhodné navštívit alespoň oficiální prodejní místa dálničních známek. Seznam těchto míst je na webu Státního fondu dopravní infrastruktury. Naše autopůjčovna nakupuje své dálniční známky na poště.

FALEŠNÁ VERSUS PRAVÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA

dálniční známka

Pokud jsme si již dálniční známkukoupili a chceme zjistit, zdali není falešná, podívejte se na zadní stranu a tam by měla být chyba v tisku. V německém textu chybí přehláska nad „u“ v předložce für, je tam napsáno jen fur. Zde na obrázku je zobrazena originální známka a oblasti, kde jsou u falešné známky další rozdíly v tisku. Nesrovnalosti musíte hledat v okolí osmicípé hvězdy, která je v pravé části známky. Na falešné neprosvítá nejspodnější cíp hvězdy skrz překrytí. V horním poli pro vyplnění registrační značky není mikrotext a falešná hvězda při pohledu z boku není trojbarevná, ale je pouze rozdělena na dvě barvy. Uprostřed hvězdy by měl být proužek cca 3mm odlišné barvy vzniklí překrytím. Odchylky jsou opravdu nepatrné, takže nejlepší bude se zaměřit na to, kde známku koupit, tím pádem nemusím následně nic řešit. Přeci jen se jedná o investici na celý rok, tak se vyplatí se tím chvíli zabývat, než pak obíhat kanceláře Policie ČR a podávat vysvětlení.

V BUDOUCNU ELEKTRONICKÉ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY

Dá se předpokládat, že v blízké budoucnosti budou i u nás zavedeny elektronické dálniční známky, tak jak tomu je na Slovensku nebo v Maďarsku. Tam se již problémy s falešnými dálničními známkami neřeší. Zatím máme ale samolepky a musíme být opatrní, kde nakupovat. Pokud budete mít automobil půjčený z naší autopůjčovny, nic zkoumat nemusíte. Dálniční známka je již zkontrolována a vy můžete vesele jezdit.